Senator Grzegorz Bierecki uhonorowany za przywracanie prawdy historycznej. Otrzymał Pierścień „Inki”

Senator Grzegorz Bierecki został uhonorowany Pierścieniem „Inki” przez abp Sławoja Leszka Głódzia. To wielkie wyróżnienie ustanowione przez arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej i wręczane za szczególne osiągnięcia w przywracaniu prawdy historycznej. Grono osób wyróżnionych pierścieniem jest ograniczone.

 

Senator Grzegorz Bierecki otrzymał pierścień „Inki” za promowanie wartości narodowych, postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. O jego przyznaniu zadecydowała kapituła, na czele której stoi arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek-Głódź.

 

Pierścienie upamiętniają bohaterską postawę Danuty Siedzikówny, młodej sanitariuszki służącej w Armii Krajowej i oddziałach Żołnierzy Wyklętych, skazanej na karę śmierci wykonaną w sierpniu 1946 roku. Inka w ostatnim grypsie z więzienia napisała „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

 

 

Srebrny pierścień z orłem na czerwonym tle i napisem „Tak trzeba” został ustanowiony dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych krótko po odsłonięciu pomnika Danuty Siedzikówny „Inki” w Gdańsku.

Dotychczas pierścień ten otrzymali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda czy prezes TVP Jacek Kurski.