Skandal w telewizji. Dorośli rozebrali się przed dziećmi

Afera w Holandii! Telewizja publiczna NTR wyemituje wkrótce program, który już w tej chwili szokuje swoją formułą. Kilka dorosłych osób rozbierze się przed dziecięcą widownią, która będzie mogła im zadawać pytania odnośnie ich ciała.

Już 21 marca w NTR zadebiutuje nowy program „Gewoon Blut”, wyprodukowany przez Warner Bros we współpracy z Rutgers Knowledge Center for Sexuality. Opiera się on na formule znanej z duńskiego programu  „Ultra smider toejet”, w której przed widownią złożoną z dzieci w wieku ok. 11 lat rozbierają się do naga dorośli ludzie. Twórcy programu chcą w ten sposób „nauczyć dzieci, że nie ma jednego, idealnego obrazu ludzkiego ciała”.

Program już wzbudził liczne kontrowersje w Holandii. Zwłaszcza wśród członków tamtejszej prawicy oraz mniejszości tureckiej. Liderzy konserwatywnych ugrupowań krytykują schemat programu, a nawet domagają się jego zdjęcia z anteny, uznając go za „obrzydliwy” oraz „promujący pedofilię”. Podobnego zdania jest również poseł DENK (mniejszość turecka) Tuhanan Kuzu.

– W Holandii mamy problemy z pornografią dziecięcą i przestępczością seksualną wobec nieletnich, to jest odpowiedź telewizji publicznej na te problemy? – pyta polityk.

Jednak nadawca programu broni go twierdząc, iż „został on bardzo starannie dopracowany”. Zapewniał on, że producenci przed jego rozpoczęciem odbyli obszerne rozmowy z dziećmi na temat tego, co zobaczą. Dodał również, że stacja nie zamierza zmieniać swoich planów odnośnie emisji programu.

NTR może w tej kwestii liczyć również na wsparcie ze strony lewicowo-liberalnych mediów w kraju. Publicystka tabloidu „De Telegraaf” Hester Zitvast dziwiła się, że „pięć nagich osób przed grupką dzieci może wywołać takie zamieszanie”. Co więcej wszelkie głosy krytyki na temat programu przekonały ją jeszcze bardziej, że jest on „więcej niż konieczny”.