Skandaliczny incydent na cmentarzu w Olsztynie. Wandale zniszczyli kilkadziesiąt dziecięcych grobów. Nie możemy dopuścić, by takie rzeczy zdarzyły się u nas!

Olsztyńska policja poszukuje sprawców dewastacji kilkudziesięciu nagrobków na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. Wandale połamali i porozbijali tablice i krzyże na dziecięcych grobach.

Jak poinformował  Andrzej Jurkun z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, we wtorek rano oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji otrzymał od zarządcy cmentarza informację o uszkodzeniu kilkudziesięciu nagrobków na nekropolii przy ulicy Poprzecznej.

„Na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo-śledcza z technikiem kryminalistyki. Policjanci wykonują czynności zabezpieczające ślady, zabezpieczają obraz z monitoringu. Prowadzą czynności mające na celu ustalenie sprawców” – podkreślił Jurkun.

Wandale połamali i powyrywali krzyże, poniszczyli i tablice na nagrobkach.

Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Kot powiedział, że zniszczenia powstały w kwaterze grobów dziecięcych. „Kilkadziesiąt grobów zostało uszkodzonych w różnym stopniu, są poprzewracane stele, połamane krzyże. Na szczęście nie było ingerencji w groby. Wygląda to jakby tornado przeszło. Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało. Tym bardziej jest to bulwersujące, że chodzi o kwaterę dziecięcych grobów”- wskazał.

Jak dodał, bramy i furtki cmentarza komunalnego przy ulicy Poprzecznej są zamykane na noc. Najprawdopodobniej sprawcy musieli przeskoczyć przez ogrodzenia.