Wydłużony termin składania wniosków w konkursie „Samorząd PRO FAMILIA 2021”. Dzięki Zjednoczonej Prawicy wciąż mamy szanse

W odpowiedzi na postulaty przedstawicieli samorządowów, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie „Samorząd PRO FAMILIA 2021”, ale w związku z pandemią mają trudności z zebraniem wymaganej dokumentacji, wydłużono termin nadsyłania zgłoszeń do 16 kwietnia br.

Celem konkursu „Samorząd PRO FAMILIA 2021” jest docenienie tych samorządów, które wykazują się szczególnymi działaniami na rzecz rodzin. Pierwotny termin składania zgłoszeń w konkursie upływał z końcem marca br.

„Samorząd PRO FAMILIA 2021” – na czym polega?

Polska znajduje się w gronie europejskich liderów skutecznej polityki rodzinnej. Udało się nam to osiągnąć nie tylko dzięki niebagatelnym nakładom finansowym, wynoszącym ponad 4 proc. PKB, ale w dużej mierze dzięki współpracy z samorządami. To w samorządach zapadają decyzje o budowie żłobków, które wspieramy programem Maluch+, tam powstają Domy i Kluby Seniora. Dzięki konkursowi „Po Pierwsze Rodzina!” – finansującym inicjatywy oddolne organizacji pozarządowych – docieramy z pomocą do małych społeczności oraz grup o indywidualnych potrzebach.

Mając świadomość znaczenia działań samorządów, pragnę docenić, nagradzać i promować te z nich, które tworzą optymalne warunki do funkcjonowania rodzin. Temu służy konkurs Samorząd PRO FAMILIA – podkreśla Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Tytuł „Samorząd Pro Familia 2021” otrzyma 5 samorządów w Polsce. Istnieje także możliwość przyznania maksymalnie trzech wyróżnień za szczególnie kreatywny i nieszablonowy element polityki prorodzinnej realizowany przez samorząd.

Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 16 kwietnia br. na adres mailowy: pro_familia [at] mrips.gov.pl

Strona internetowa konkursu to: www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021. Tam też znajduje się regulamin oraz dokumenty konkursowe:

  • formularz do opisu długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej,
  • formularz zgłoszeniowy,
  • ankieta, w której samorządy odpowiadają m.in. na pytania dotyczące nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. Pierwszy etap polega na ocenie wypełnionej ankiety.

Ważne terminy!

Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy). W drugim etapie będą dodatkowo analizowane osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej. Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po 3 samorządy w każdej kategorii oraz 3 samorządy do wyróżnienia. Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 7 maja 2021 r.

W trzecim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polityki Demograficznej wybierze po 1 samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia 2021.