Najważniejsze wydarzenie gospodarcze wiosny za nami. Publikujemy zapis wszystkich debat Zbliżeń

 Liderzy biznesu, przedstawiciele administracji i eksperci wzięli udział w międzynarodowym Forum Gospodarczym Polska-Azja „Zbliżenia” 2021 organizowanym przez redakcję „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl. Patronatem honorowym wydarzenie objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki a także Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapis video wszystkich paneli publikujemy dzisiaj w portalu wGospodarce.pl

Jak wykorzystać współpracę z Azją, by odbudować ochronę zdrowia i rozpędzić gospodarkę po pandemii? Jakich inwestycji z Dalekiego Wschodu potrzebujemy w Polsce? Czy polskie firmy mają szansę podbić tamtejsze rynki? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadało doborowe grono panelistów.

– Chcemy być przy stole, aby wspólnie zaprojektować zrównoważone rozwiązania dla wyzwań terapeutycznych, najlepiej zaś – ogólnie, dla wyzwań zdrowotnych. Uważam, że wykorzystanie wiedzy, którą wynosimy z innych krajów, może rzeczywiście przynieść korzyści polskim pacjentom i zapewnić im leczenie zgodne z wytycznymi – mówiła w trakcie otwierającej forum debaty Nienke Feenstra, dyrektor generalna japońskiej firmy biofarmaceutycznej Takeda w Polsce.

Zapis panelu poświęconego strategicznym wymiarom relacji Polski z państwami Dalekiego Wschodu, w którym wzięli udział także Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan, Wojciech Krawczyk z Ministerstwa Aktywów Państwowych a także publicysta i analityk Jerzy Bielewicz publikujemy TUTAJ.

Kierujący najważniejszą w najnowszej historii Polski operacją logistyczną prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski podkreślał konieczność pilnego dojścia do pełnego bezpieczeństwa Polski w kwestii dostępności leków i środków ochrony osobistej. Logiczną drogą jest tu budowanie kompetencji poprzez partnerstwo – także, rzecz jasna, z firmami azjatyckimi.

Taka płynie fundamentalna nauka z tego kryzysu, że najlepiej liczyć na samych siebie i zaufanych partnerów. Chodzi o to, by lokować moce produkcyjne w naszym kraju, tworzyć zaplecze, laboratoria, prowadzić badania medyczne – mówił Kuczmierowski.

O tworzeniu nowoczesnego systemu bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce dyskutowali z nim dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, pełnomocnik premiera ds. rozwoju sektora biotechnologicznego i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych, członek zespołu doradców ministra zdrowia dr Andrzej Zapaśnik, Tomasz Korkosz z Takedy i dr Mariusz Sudoł, dyrektor operacyjny Hitachi Europe Ltd. Zapis rozmowy publikujemy TUTAJ.

W przeddzień rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem japońskiego rządu Yoshihide Sugą odbyła się debata poświęcona relacjom gospodarczym z Japonią. Ambasador Miyajima Akio podkreślał, że to Japonia jest liderem regionu Azji Południowo-Wschodniej.
To jest nasze aktywo w stosunkach z każdym europejskim krajem. Dzięki współpracy bilateralnej z nami Polska może w tym wielkim azjatyckim rynku partycypować – powiedział.

Zapis debaty z udziałem prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beaty Daszyńskiej-Muzyczka, wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, reprezentującego Japońską Organizację Handlu Zagranicznego JETRO Mikihiko Shimizu, Adriana Jabłońskiego z firmy JTI oraz Tomasza Słoniewskiego z Accenture można znaleźć TUTAJ.

Małaszewicze to nie tylko brama do Europy dla Chin, to także nasza brama do tamtejszych rynków. To jest nasze dobro narodowe, szansa której wcześniejsze pokolenia nie miały. Nasz rząd doskonale to rozumie, stąd działania mające zbudować nową infrastrukturę – mówił prezes Cargotor sp. z o.o. Andrzej Sokolewicz. Wraz z nim o szansach i współpracy regionalnej Polski wschodniej z Dalekim Wschodem debatowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, burmistrz Terespola Jacek Danieluk, Tomasz Paszkowski z TP Logis oraz Bartosz Kaczmarek, ekspert Fundacji Republikańskiej. Zapis rozmowy publikujemy TUTAJ.

– Musimy zastawić sieci w postaci najnowocześniejszej infrastruktury, tak aby gestorzy ładunków chcieli wykorzystywać nasze porty. Do tego potrzebujemy całej „pajęczyny” infrastrukturalnej. Mówię na przykład o połączeniu portów morskich z Małaszewiczami, ale także z ukraińską Odessą, tak, by przechwycić te ładunki, które przyjeżdżają do Polski koleją, a później trafiają do Skandynawii czy na rynek brytyjski – mówił prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

W debacie o potencjale Polski w obszarze logistyki i jego wykorzystaniu w relacjach z Azją wystąpili także wiceminister infrastruktury Rafał Weber, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz, poseł Kacper Płażyński oraz Bartosz Baca, ekspert PSME i partner w BBSG. Zapis rozmowy TUTAJ.

Nieustannie staramy się niwelować bariery w handlu z Azją. W ofercie asortymentowej znajdują się np. drób, mleko, ryby, ale także wyroby cukiernicze. W ostatnim czasie odnotowaliśmy dwukrotny wzrost sprzedaży m.in. w obrocie z Singapurem. Liczymy także na otwarcie rynku chińskiego – mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik.

O eksporcie do Azji i planach ekspansji polskich firm w tym regionie świata debatowali wraz z nim Krzysztof Senger, dyrektor zarządzający BGK, Aleksandra Jankowska, wiceprezes zarządu Lotos Oil, Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGNiG, oraz ekspert Fundacji Republikańskiej Piotr Sosnowski.

Relacja z panelu poświęconego polskim czempionom na Dalekim Wschodzie TUTAJ.

Obszerna relacja z wszystkich debat, komentarze i materiały eksperckie zostaną opublikowane także w majowym wydaniu „Gazety Bankowej”. Zapraszamy też do śledzenia specjalnego działu na portalu wGospodarce.pl pod adresem: https://wgospodarce.pl/tagi/forum-zblizenia