W 2024 pojedziemy autostradą A2 do Białej Podlaskiej! Bierecki: to historyczny dzień dla Południowego Podlasia

To ważny dzień dla całego Południowego Podlasia. Rusza realizacja autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską! Za trzy lata pojedziemy nową drogą. Zapewnił o tym na dzisiejszej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dziś rozpoczyna się realizacja dwóch odcinków inwestycyjnych autostrady A2 Malinowiec-Łukowisko i Swory-Biała Podlaska.

– Choć pierwszy kwietnia to zwyczajowo dzień różnych psikusów i żartów, tym razem to nie żart. Rusza realizacja autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. Dzisiejszy dzień to jest wypełnienie deklaracji, które od sześciu lat pozostają niezmienne. W 2024 pojedziemy autostradą A2 do Białej Podlaskiej! – powiedział minister Andrzej Adamczyk. – Spoglądam na Pana Senatora Grzegorza Biereckiego i mam w pamięci, kiedy pod adresem Pana Senatora, pod adresem nieobecnego niestety wicepremiera Jacka Sasina, także i pod moim adresem jeszcze w ubiegłym roku kierowano słowa wątpliwości, co do deklaracji, którą składaliśmy przez lata i powtarzaliśmy w 2020 roku. Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa.(…)Dotrzymaliśmy słowa z autostradą A2 nie tylko do Siedlec, ale i do Białej Podlaskiej. O tym mówiliśmy z Panem prezydentem, dziś posłem Dariuszem Stefaniukem. (…) Jeszcze do niedawna, za czasów rządów naszych poprzedników, tej autostrady nie było w planach. Te deklaracje, które składał pan premier Jarosław Kaczyński, które składał pan prezydent Andrzej Duda, pan premier Mateusz Morawiecki, pani premier Beata Szydło stają się faktem. Przechodzimy w etap ich realizacji. Wiele musiało się wydarzyć aby dzisiejsze stało się możliwe. W lipcu 2017 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził poszerzenie programu budowy dróg krajowych. To była bardzo odważna decyzja. Gdyby nie ona nie byłoby dzisiejszego dnia. Gdyby nie ona nie realizowalibyśmy autostrady do Siedlec, dalej do Białej Podlaskiej i dalej do granicy państwa. Wcześniejsze wersje tego dokumentu nic nie mówiły o tym odcinku. Dlaczego tak się dzieje? Bo Polska jest jedna. W każdym jej regionie żyją obywatele, którzy zasługują na to państwo realizowało i wspierało ważne inwestycje – powiedział na konferencji minister Andrzej Adamczyk

– Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie wsparcie parlamentarzystów regionu. Szczególnie zwracam się do Pana Senatora Grzegorza Biereckiego, także do Pana Posła Dariusza Stefaniuka i Pana Marszałka Stawiarskiego (…). Bardzo dziękuję za wsparcie tego przedsięwzięcia – powiedział minister infrastruktury.

Podczas konferencji, jako drugi głos zabrał także pan senator Grzegorz Bierecki. Taka kolejność, to wyróżnienie, to docenienie roli, jaką odegrali parlamentarzyści PiS z Południowego Podlasia dla tej inicjatywy. Minister wielokrotnie podkreślał, że bez nich nie byłoby tej autostrady.

– Bardzo dziękuję za ten szczególny dzień. To historyczny dzień dla Południowego Podlasia. Ten okręg, jeżeli spojrzeć na mapę stanie się jednym z najlepiej skomunikowanych z centrum kraju regionów. Nie tylko dzięki temu rusztowi komunikacyjnemu, ale też dzięki wcześniejszym decyzjom rządu związanym z rozwojem połączeń kolejowych. Z Białej Podlaskiej do Warszawy wkrótce w nieco ponad godzinę dojedziemy samochodem, a równie szybko dojeżdżamy pociągami. To ogromna zasługa rządu Prawa i Sprawiedliwości, że to zapóźnienie komunikacyjne, w którym tkwił ten region staje się przeszłością. W imieniu mieszkańców bardzo dziękuję za ten najlepszy wielkanocny prezent i życzę budowlańcom aby jak najszybciej udało im się wywiązać z tego zadania – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Senatorowi wtórował marszałek województwa lubelskiego Jarosłąw Stawiarsk:

– Dla województwa lubelskiego to jest kolejny good news jak powiedział senator Grzegorz Bierecki. To twardy news w postaci decyzji o budowie kolejnej części autostrady A2. Województwo lubelskie to brama na Wschód i coraz lepiej skomunikowana ze Wschodem. Przygotowana na wielką wymianę ze Wschodem. Będziemy mieli świetnie skomunikowane przejście w Terespolu(…). Lubelszczyzna wstaje z kolan jeśli chodzi o układ sieci komunikacyjnej – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Głos zabrał także poseł, a wcześniej prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. Poseł przypomniał, jakie kłody pod tę inwestycję rzucał rząd Platformy Obywatelskiej:

– Dla mnie to jest dzień o którym myślałem, że nigdy nie nadejdzie. Moje pokolenie tylko słyszało o autostradach po drugiej stronie Wisły i nigdy nie myśleliśmy, że to się ziści u nas. (…) Po drodze było bardzo wielu ludzi, którzy wierzyli w tej projekt. Pamiętam jak z Panem Senatorem Grzegorzem Biereckim mówiliśmy o tym, że trzeba zawalczyć o tę autostradę, bo ówoczesny poseł PO Stanisław Żmijan z komisji infrastruktury mówił, że nic się nie da zrobić, nie będzie tej autostrady, bo nie ma po niej kto jeździć. (…) Uważam, że dobrym duchem tej inwestycji jest pan prezydent Lech Kaczyński ze swoją małżonką. Z Panem Senatorem w Białej Podlaskiej stworzyliśmy jeden z najładniejszych pomników pary prezydenckiej i na odsłonięcie tego pomnika przyjechał Pan Prezes Jarosław Kaczyński. Zobaczył miasto Biała Podlaska, zobaczył jakie są utrudnienia drogowe i te decyzje polityczne wtedy z Panem ministrem Adamczykiem podjął. Duch Pary prezydenckiej nad nami czuwa – powiedział poseł Dariusz Stefaniuk.

– Ta autostrada zupełnie zmieni funkcjonowanie tego regionu. Gdybym był prezydentem Białej Podlaskiej to na pewno wnioskowałbym o pomnik dla Pana, panie ministrze, bo na pewno zapisze się pan w historii tego miasta i tego regionu – żartował na koniec Dariusz Stefaniuk.

– Dzisiaj do puli podpisanych w tym roku umów, dołączamy dwie, na realizację kolejnych odcinków autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Tym samym od początku 2021 roku podpisaliśmy w sumie 10 umów na realizację odcinków o łącznej długości 140 km i wartości blisko 3,9 mld zł – powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.

A2 rejon m. Malinowiec – węzeł Łukowisko 

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowa o wartości ok. 530 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na koniec 2024 r.

Obowiązki wykonawcy 

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 18 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rodzaj nawierzchni, betonowa lub bitumiczna, określi wykonawca na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

Kalendarium 

24 listopada 2020 r. – ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i buduj

22 stycznia 2021 r. – otwarcie ofert

4 marca 2021 r. – wybór najkorzystniejszej oferty

1 kwietnia 2021 r. – podpisanie umowy z wykonawcą

A2 rejon m. Swory – węzeł Biała Podlaska (Cicibór)  

Wykonawcą inwestycji jest POLAQUA. Umowa o wartości prawie 470 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o decyzję ZRID przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na koniec 2024 r.

 

 

 

Autor: pf