Czy szczepionki są skuteczne. Zaskakująca informacja przekazana przez ministra zdrowia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ujawnił na Twitterze dane dotyczące zachorowań na COVID wśród zaszczepionych osób. Okazuje się, że szczepionki są zaskakująco skuteczne.

Pierwszą dawkę szczepionki na COVID podano w Polsce 27 grudnia zeszłego roku. Od tego czasu w Polsce zaszczepiono już 5,5 miliona osób, z czego ponad 2,1 miliona zaszczepionych otrzymało już drugą dawkę. Do szczepień używa się u nas na razie trzech różnych szczepionek: Pfizera, Moderny i AstryZeneci.
Wiele osób zastanawia się nad tym jakie efekty przynosi wymagająca wielkiego wysiłku i nakładów finansowych kampania szczepień. Minister Niedzielski poinformował, że wśród tej grupy odnotowano zaledwie 51 tysięcy dodatnich wyników testu na koronawirusa. „Oznacza to w uproszczeniu, że poziom ochrony przekracza 99 proc.” – podkreślił.

https://twitter.com/a_niedzielski/status/1381144301955125248?s=20

Do swojego wpisu minister dołączył wykres z którego wynika, że większość zdiagnozowanych infekcji wśród zaszczepionych – 50,53% – miała miejsce do 14 dni po przyjęciu pierwszej dawki, kiedy szczepionka nie zdążyła jeszcze stworzyć pełnej ochrony immunologicznej. 37,3% infekcji odkryto u osób, które pierwszą dawkę przyjęły ponad 14 dni wcześniej, 3,97 u osób do 14 dni po drugiej dawce a 8,2% u osób, które drugą dawkę przyjęły ponad dwa tygodnie wcześniej.

Informacje Niedzielskiego potwierdzają te płynące z innych państw świata. Na przykład izraelskie Ministerstwo Zdrowia prowadzi regularne testy wśród zaszczepionych, co było elementem umowy z Pfizerem, i ogłosiło jakiś czas temu, że stosowana u nich szczepionka Pfizera ma 97% skuteczności.