Autostrada A2 staje się faktem. Bierecki: Nie mogę się już doczekać, kiedy pojadę autostradą

Cała autostrada A2 jest obecnie w realizacji. Podpisano kolejne, ostatnie już dwie, umowy dotyczące budowy autostrady A2 z Warszawy do Białej Podlaskiej. Według zapewnień ministerstwa i firm, które będą budować drogę, powstanie ona do jesieni 2024 roku. To znaczy, że za trzy lata pojedziemy już nową autostradą!

To umowy na zaprojektowanie i budowę ostatnich dwóch odcinków autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o prawie 19-kilometrowy fragment pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a rejonem miejscowości Malinowiec oraz 12,5-kilometrowy fragment od węzła Łukowisko do rejonu miejscowości Swory.

– Na ten moment na ten dzień czekaliśmy wszyscy. Wchodzimy w fazę wykonawczą. Powstanie autostrady A2 z Warzawy do Białej Podlaskiej staje się faktem. Minister Adamczyk w 2017 roku zobowiązał się w 2017 roku, że ten odcinek zostanie oddany do użytkowania w 2024 i tak się właśnie stanie. Przechodzimy od słów do czynów. Realizujemy nasze zobowiązania, nasze deklaracje. Chcemy aby polskie drogi rozwijały się w sposób zrównoważony, w sposób spójny. Chcemy, by Polska Wschodnia, która przez wiele lat była niedoinwestowana, która była przez poprzedni rząd PO-PSL opuszczona, w tej chwili nadrabiała zaległości. Stąd bardzo konkretne decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości. Cieszę się, że nawet epidemia nie przeszkodziła nam w tym procesie – powiedział podczas konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber, dziękując m.in senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu, posłowi Dariuszowi Stefaniukowi i ministrowi Jackowi Sasinowi.

Swojej radości z coraz bliższej realizacji inwestycji nie ukrywał senator Grzegorz Bierecki.

– Mamy zaszczyt i niewątpliwą przyjemność obserwować, jak ta droga powstaje. Gratuluję Panu ministrowi żelaznej konsekwencji w realizacji kolejnych etapów. Czekamy wszyscy na ten szczęśliwy moment, kiedy będziemy mogli wszyscy przejechać po tej drodze z Warszawy do Białej Podlaskiej, a później do Terespola i samej granicy. Staramy się o to, cieszymy z kolejnego wydarzenia i liczymy, że wykonawcy dotrzymają terminów, tak jak przecież zawsze dotrzymywali – powiedział podczas dzisiejszej konferencji Grzegorz Bierecki, jeden z największych orędowników budowy odcinka A2 z Warszawy do Białej Podlaskiej i dalej do granicy państwa.

– Nie ukrywam wielkiego zadowolenia, że na naszym terenie te inwestycje się dzieją. Ta inwestycja jest nie tylko ważna jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego terenu, ale także ze względów bezpieczeństwa. Autostrady są jednymi z najbezpieczniejszych dróg, stąd to bardzo ważne także dla naszego zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, senator z woj. mazowieckiego.

Uczestnicy konferencji bez wyjątku podkreślili, że bez rozwoju dróg nie ma rozwoju gospodarczego wschodnich terenów. Ta droga to wielka szansa dla całego regionu za co podziękował poseł Dariusz Stefaniuk.

– Bardzo dziękuję w imieniu mieszkańców. Bardzo się cieszę, że jako mieszkaniec Białej Podlaskiej jeszcze za swojego życia doczekam tej autostrady. Mam nadzieję, że wszystkie plany zostaną wykonane w planowanych terminach – podkreślił były prezydent Białej Podlaskiej.

W podobnym duchu wypowiadał się bardzo mocno związany z naszym regionem wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który podkreślił, że realizacja tej oraz 3 innych dróg, które przebiegają przez nasz region, to wielki wkład rządy w rozwój Polski Wschodniej

– Rozwój tych dróg spowoduje, że nasze województwo stanie się jednym z najlepiej skomunikowanych . Z naszej strony zrobimy wszystko, by to było jak najlepiej i najszybciej zrealizowane – zapewnił Gmitruczuk.

Z kolei szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przypomniał, że to kolejne, ostatnie już umowy podpisane na tym odcinku.

– 1 kwietnia podpisaliśmy umowy na dwa odcinki między Siedlcami a Białą Podlaską. Dzisiaj finalizujemy okres przygotowawczy podpisaniem umów na budowę kolejnych dwóch odcinków A2 na wschód od Warszawy. Przed nami już ostatni krok, zaprojektowanie i wybudowanie do końca 2024 roku ponad 63 kilometrów A2 – powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.

A2 węzeł Siedlce Zachód – rejon m. Malinowiec

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Umowa o wartości ok. 700 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Szacowany termin zakończenia wszystkich prac to koniec 2024 r.

Obowiązki wykonawcy GDDKiA

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa prawie 19 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowany zostanie węzeł Borki. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej wykonawca określi, jaki zastosuje rodzaj nawierzchni – betonową czy bitumiczną.