AZS-AWF, Olimpia, Promień i KS Taekwondo otrzymają stypendia sportowe od marszałka województwa

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja, której tematem były stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego
za osiągnięte wyniki w 2020 roku. Stypendium otrzyma 289 osób
(126 zawodniczek i 163 zawodników) z 53 klubów z regionu. Łączna kwota przyznanych stypendiów to ponad 866 tysięcy złotych.

 W wideokonferencji uczestniczyli: marszałek Jarosław Stawiarski, stypendyści Wiktoria Kamela, zawodniczka MKS Cement-Gryf Chełm (zapasy), Szymon Trytek zawodnik KS Agros Zamość (podnoszenie ciężarów) oraz trenerzy, Andrzej Gaweł z KS Agros Zamość (sekcja podnoszenia ciężarów) i Dariusz Kucharski z MKS Cement-Gryf Chełm.

Głównym kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe
to zdobycie miejsca medalowego w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat.

Cieszę się, że mamy kolejną grupę stypendystów. Sport to bardzo dobra inwestycja
w rozwój młodzieży, a ich sukcesy to także udana promocja naszego regionu
podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 – Swoją historię z zapasami zaczęłam w wieku 10 lat. Ten sport daje mi wiele możliwości. Poznaję nowych ludzi oraz mogę zwiedzić wiele miejsc w kraju i zagranicąpowiedziała młoda zapaśniczka Wiktoria Kamela.

Dzięki stypendium będę mógł zakupić i wymienić elementy wyposażenia, które podczas intensywnych treningów szybko się zużywają dodał Szymon Trytka, który uprawia podnoszenie ciężarów w KS Agros Zamość.

 Stypendia sportowe otrzyma 96 zawodników za osiągnięcia seniorskie,
53 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 73 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 64 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 23 sporty olimpijskie
i paraolimpijskie: badminton, biegi narciarskie, boks, golf, karate WKF, kolarstwo szosowe, BMX i tandemowe, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, siatkówka plażowa, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, tenis ziemny, wspinaczka sportowa – trójbój olimpijski oraz zapasy.

Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano stypendium sportowe uzyskali zawodnicy:

  • Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – 61,
  • Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych “Spartan” – 38,
  • Młodzieżowego Klubu Sportowego Cement Gryf Chełm – 20.

Największą ilość medali zdobyli zawodnicy reprezentujący pływanie – 60, lekką atletykę – 56 oraz zapasy – 44.

Stypendia sportowe Województwa Lubelskiego są przyznawane na podstawie Uchwały Nr XI/192/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie zasad, trybu przyznawania
i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych i nagród Województwa Lubelskiego za osiągnięte wyniki sportowe oraz wyróżnień dla osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego poz. 6548).

Warunki, które należy łącznie spełnić aby otrzymać stypendium sportowe to:

1) w roku poprzedzającym przyznanie stypendium osiągnięcie jednego z poniższych wyników sportowych:

  • zajęcie miejsca 1-8 w igrzyskach olimpijskich/ igrzyskach paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w igrzyskach głuchych w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w światowych igrzyskach olimpiad specjalnych w sportach
    i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Świata seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Europy seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Polski seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich.

2) w chwili osiągnięcia wyniku sportowego nieukończony 27 rok życia;

3) uprawianie sportu i konkurencji objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;

4) pisemne zobowiązanie do realizacji przedłożonego programu przygotowań oraz do  udziału
w zawodach głównych roku w okresie pobierania stypendium;

5) zamieszkiwanie na terenie województwa lubelskiego;

6) na dzień składania wniosku reprezentowanie województwa lubelskiego.

 Stypendium będzie wypłacane w trzech transzach:

  • za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec – do 15 czerwca 2021r.,
  • za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień – do 15 września 2021r.
  • za miesiące: październik, listopad, grudzień – do 15 grudnia 2021r.

 

Liczba stypendystów w podziale na poszczególne kluby

 

L.p.KlubLiczba stypendystów
1.       ASB Hetman Zamość2
2.       GCK Kobylany3
3.       GLKS POM-Iskra Piotrowice2
4.       GULKS Niemce1
5.       ICSiR Start Lublin1
6.       JLKS Olimp Janów Lubelski4
7.       KKT Hetman Lublin1
8.       Klub Golfowy Wierzchowiska1
9.       Klub Karate Shotokan Hinode Lublin1
10.    Klub Taekwondo Sokół Krasnystaw2
11.    KS Agros Zamość13
12.    KS AZS-AWF Biała Podlaska16
13.    KS Paco Lublin1
14.    KS Pogoń Mostostal Puławy2
15.    KS Stara Szkoła Boksu Lublin1
16.    KS Taekwondo Międzyrzec Podlaski2
17.    KS Wisła Puławy10
18.    KT Avia Świdnik1
19.    KU AZS UMCS Lublin61
20.    LKS Znicz Biłgoraj6
21.    LKSG Spartan Lublin38
22.    LMKS przy ZS nr 2 w Krasnymstawie8
23.    LSS Sprawni-Razem/ UKS Maratończyk Puławy4
24.    Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego3
25.    LUKS Suples Kraśnik1
26.    ŁKS Orlęta Łuków2
27.    MGKS Gwarek Łęczna1
28.    MKS Agros Chełm5
29.    MKS Cement Gryf Chełm20
30.    MKS Kalina-Lublin1
31.    MKS Start SA Lublin3
32.    MKS Unia Hrubieszów10
33.    MLUKS Zapasy Włodawa2
34.    MOK Terespol2
35.    MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski6
36.    Pol-Inowex Skarpa Lublin2
37.    Towarzystwo Sportowe Start Lublin1
38.    TPS Lublin1
39.    UKJ Legion Zamość1
40.    UKP Bychawa1
41.    UKP Fala Kraśnik4
42.    UKS 51 Lublin2
43.    UKS Akademia Badmintona Lublin1
44.    UKS Berej Boxing Lublin2
45.    UKS Olimpia Biała Podlaska16
46.    UKS Orka Zamość1
47.    UKS Promień Radzyń Podlaski3
48.    UKS Sorga Zamość1
49.    UKS Tempo Chełm1
50.    UKS ZS Bełżyce4
51.    ULKS Andros Puławy4
52.    ULKS Olimpijczyk Chełm2
53.    ZTS Sokół Lublin5

 

Źródło: UMWL
Fot. Piotr Wójcik/UMWL