Uwaga OSZUST! Ważny poradnik przygotowany przez specjalistów

Oszuści nie ustają w wysiłkach, aby bogacić się kosztem nieświadomych zagrożenia ofiar, dlatego warto znać stosowane przez nich metody. W poniższym artykule demaskujemy kilka najpopularniejszych sposobów na ograbianie ludzi z oszczędności życia.

Oszustwo na „wnuczka”

Gdy dzwoni telefon z nieznanego lub zastrzeżonego numeru, a ktoś zachrypniętym głosem błaga o twoją natychmiastową pomoc powinieneś zachować czujność- prawdopodobnie ktoś właśnie próbuje wyłudzić twoje pieniądze.

Oszuści często typują swoje ofiary korzystając z tradycyjnych książek telefonicznych, wybierając osoby o imionach popularnych wśród seniorów. Następnie tak kierują rozmowę, aby taka osoba była przekonana, że rozmawia z krewnym i sama podała jego imię, oraz informacje, które oszust może wykorzystać w dalszej rozmowie, utwierdzając swoją przyszłą ofiarę, że jego krewny potrzebuje natychmiastowej pomocy. W dalszej części rozmowy „krewniak” prosi o pożyczkę, równocześnie prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Gdy osoba, do której oszuści zadzwonią, nie posiada pieniędzy, często nakłaniają ją do oddania biżuterii czy zaciągnięcia kredytu. Gdy nieświadomy niczego człowiek w końcu zgodzi się na udzielenie pożyczki, nagle okazuje się, że krewniak nie może osobiście odebrać pieniędzy a zamiast niego, ustaloną kwotę odbierze kolega, rzekomy pracownik banku czy policjant. Za każdym razem są to osoby, które współpracują ze sobą w ramach szajki oszustów. Czasami osoba, odbierająca pieniądze dzwoni przy seniorze do „krewniaka”, aby potwierdzić autentyczność całej historii.

Przekazanie gotówki czy kosztowności następuje zazwyczaj w domy ofiary, czasami oszuści jadą z nią do banku, aby tam wypłaciła pieniądze – zazwyczaj proszą, aby nie informować pracowników banku o celu wypłaty- to także jest sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno zignorować.

Ponadto przestępcy wywierają ogromną presję psychiczną – wykonują bardzo dużo połączeń telefonicznych z coraz bardziej natarczywymi prośbami o przekazanie pieniędzy, stosują szantaż emocjonalny, starają się uniemożliwić kontakt z prawdziwymi członkami rodziny.

Oszustwo na „policjanta”

Bardzo podobne do oszustwa na „wnuczka” jest oszustwo na „policjanta”. Tym razem również dostajemy telefon od osoby podającej się za krewnego. Po chwili jednak połączenie jest przerwane. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Po drugiej stronie słuchawki pojawia się osoba podająca się za policjanta, funkcjonariusza CBA lub CBŚ- oczywiście jest to oszust, który namawia do „pomocy” przy rozpracowaniu grupy przestępczej, wyłudzającej pieniądze na „wnuczka”. Pomoc polega oczywiście na przekazaniu gotówki, która ma posłużyć do zatrzymania przestępców. Przekazane w ten sposób pieniądze przepadają na zawsze.

Pamiętaj! Policja nigdy nie prosi o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy! Nie informuje też postronnych osób o prowadzonych przez siebie akcjach.

Jeżeli spotkała cię taka sytuacja zgłoś to prawdziwej Policji dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Wyłudzenie danych osobowych na „rachmistrza GUS”

Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To idealna okazja dla oszustów, aby wyłudzić wrażliwe dane osobowe na które będą mogli zaciągnąć pożyczki i kredyty.

Prawdziwych rachmistrzów GUS obowiązuje tajemnica statystyczna a jej złamanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jak jednak odróżnić prawdziwego rachmistrza od oszusta, który chce uzyskać nasze dane osobowe do niecnych celów?

Najbezpieczniej jest dokonać spisu samodzielnie poprzez wypełnienie ankiety na stronie: https://spis.gov.pl. Można także wypełnić ją w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta po wcześniejszym umówieniu się na termin. Dzwoniąc pod numer infolinii GUS: 22 279 99 99 można umówić się na konkretną datę przeprowadzenia spisu przez zweryfikowanego rachmistrza.

Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja 2021 roku. Jeżeli otrzymamy telefon od osoby podającej się za rachmistrza wcześniej to mamy pewność, że ktoś chce wyłudzić nasze dane. Jeżeli po tej dacie ktoś do nas zadzwoni powinniśmy poprosić o imię i nazwisko oraz numer legitymacji. Prawdziwość tych danych możemy  sprawdzić dzwoniąc na numer infolinii GUS: 22 279 99 99.

Ponadto wszelkie SMS oraz e-maile zachęcające do wypełnienia ankiety i kierujące nas do niej poprzez podany w wiadomości link należy traktować jak próbę wyłudzenia naszych danych osobowych przez oszustów.

Jak widać oszuści potrafią być bardzo pomysłowi, aby zdobyć to czego potrzebują kosztem innych osób. Należy pamiętać o poniższych zasadach bezpieczeństwa:

  1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  2. Weryfikuj telefony od krewnych proszących o pożyczkę (zwłaszcza gdy dzwonią z nieznanego lub zastrzeżonego numeru). Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu.
  3. Pamiętaj, że policja ani żadne inne służby nigdy nie proszą osób postronnych o pieniądze.
  4. Nie podaj niezweryfikowanym osobom swoich danych osobowych.
  5. Nie wchodź na strony, do których kierują cię SMS lub e-maile.
  6. Nie działaj pod presją czasu.
  7. W wypadku podejrzenia, że właśnie ktoś próbuje cię oszukać niezwłocznie skontaktuj się z Policją dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

 

Źródło: SKEF Autor: Katarzyna Adamczyk-Pytlik, specjalista ds. prawnych Ośrodek Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Krakowie
Fot. pixabay