BORKI. Harcerze z Woli Osowińskiej uczcili pamięć ofiar pomordowanych przez Niemców

Wzruszające wydarzenie miało miejsce w Nowinach w gminie Borki. Harcerze 17. Drużyny Harcerskiej „eR eF” im płk. pil Zdzisława Krasnodębskiego, przy Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej uczcili pamięć mieszkańców wioski wymordowanych w 194 roku przez Niemców, składając kwiaty pod pomnikiem wzniesionym ku czci ofiar.
Pomnik jest wyrazem pamięci o ofiarach pacyfikacji dokonanej przez hitlerowców 14 kwietnia 1940 roku na mieszkańcach tej wsi. Niemcy rozstrzelali wówczas 13 osób z dwóch rodzin i spalili ich domostwa.
Na miejscu zbrodni harcerze wypowiedzieli apel o pokój, będący ważnym drogowskazem dla wszystkich nas.

https://www.facebook.com/groups/1098244840377232/permalink/1693741607494216/

My – harcerze 17. Drużyny Harcerskiej „eR eF” im. płk. pil Zdzisława Krasnodębskiego, przy Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, w imieniu całej społeczności naszej szkoły oraz wszystkich pokoleń mieszkańców Nowin i Woli Osowińskiej zwracamy się do ludzi dobrej woli, aby na każdym miejscu i w każdym czasie, na miarę swoich sił i możliwości, budowali przyszłość wolną od nienawiści, przemocy i okrucieństwa.
Aby kształtowali postawy szacunku i tolerancji wobec innych narodów, wobec ludzi o innym kolorze skóry, odmiennych poglądach politycznych czy wierzeniach religijnych.
Aby nade wszystko miłowali pokój i nie szczędzili wysiłków na rzecz jego utrzymania w społecznościach lokalnych, poszczególnych państwach, na różnych kontynentach, na całym świecie.
Wołamy z miejsca, gdzie przed 81 laty niewinni ludzie ponieśli męczeńską śmierć. Zbierała ona wtedy tragiczne żniwo również w Katyniu, Charkowie, Miednoje.
Wołamy dziś, kiedy poprzez telewizję jesteśmy świadkami wielu konfliktów w Europie i innych regionach świata.
Pragniemy przyszłości bez bomb, obozów, egzekucji, ucieczek i innych cierpień, które niesie wojna.
Pragniemy uczyć się, pracować i wypoczywać w atmosferze spokoju, przyjaźni i wzajemnego szacunku pomiędzy ludźmi różnych wyznań, ras, narodów i kontynentów.
Pragniemy nade wszystko pokoju!
Nowiny, gm. Borki, woj. lubelskie, 13 kwietnia 2021r.