Walczą z pedofilami. Aż 270 prowadzonych spraw!

Prowadzenie 270 spraw konkretnych osób, przebadanie akt 300 zakończonych postępowań sądowych, ponad 30 spotkań z osobami poszkodowanymi i blisko 300 odebranych telefonów dotyczących wykorzystania seksualnego – tylko niektóre efekty pierwszych pięciu miesięcy pracy Państwowej Komisji ds. Pedofilii.

 Komisja rozpoczęła działania w listopadzie zeszłego roku. Jak czytamy w komunikacie prasowym jej działania „ogniskują się wokół trzech obszarów”. To pomoc osobom indywidualnym, analiza i ocena systemów pomocy poszkodowanym i karania sprawców oraz organizacja pracy urzędu i doskonalenie procedur.

 Od przyjęcia pierwszych zgłoszeń – w obszarze pomocy osobom indywidualnym – odebrano ponad 300 połączeń na numer telefonu 22 699 60 52 – informuje komisja. – Przeprowadzono ponad 30 spotkań z poszkodowanymi, tzw. wysłuchań, które ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej niestety od 1 kwietnia br. są wstrzymane. 100 spraw zgłoszono do prowadzenia prokuraturze, ponad 200 spraw jest monitorowanych w prokuraturze lub sądach w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowań – dodają przedstawiciele urzędu.

 W planach Komisji na najbliższy kwartał jest – obok prowadzenia spraw osób indywidualnych – dokończenie analiz oraz promocja rozwiązań prawnych. Trwają intensywne przygotowania do publikacji raportu, rozwijana będzie też współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami oraz dalsze optymalizacje pracy urzędu.

Źródło: gov.pl Autor: red.