[AKTUALIZACJA] Białorusini zamknęli polską szkołę w Brześciu. Grzegorz Bierecki interweniował u sekretarz OBWE

Represje wobec Polaków na Białorusi nie ustają. W areszcie od marca przebywa m.in dyrektorka polskiej Szkoły Polskiej w Brześciu Anna Paniszewa, a teraz sąd gospodarczy podjął decyzję o likwidacji placówki.

Sąd gospodarczy przychylił się do wniosku prokuratora Brześcia o likwidację szkoły, złożonego  w związku z „poważnym naruszeniem ustawodawstwa, które spowodowało uszczerbek państwowym i społecznym interesom”. Ma to być związane z rzekomym „rehabilitowaniem przez placówkę nazizmu” i „wzmacnianie waśni narodowej i religijnej”.

– To absolutny skandal, na który nie możemy się zgodzić – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki – Dziś podniosę te sprawę w trakcie spotkania z sekretarzem generalnym OBWE Helgą Schmid na temat sytuacji na Białorusi – powiedział nam wczesnym popołudniem parlamentarzysta.

Około godz. 17.30 dotarła do nas informacja, że Grzegorz Bierecki odbył już rozmowę z Helgą Schmid.

– Podniosłem temat szkoły jako przykład prześladowań etnicznych na Białorusi – powiedział nam senator Bierecki. – Zaapelowałem o przyjęcie w tej sprawie rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Sekretarz zwróci się do wysokiego komisarza ds. mniejszości narodowych o interwencję – dodał.

O skandalu i konieczności natychmiastowych działań mówi też poseł PiS Dariusz Stefaniuk, podobnie jak Bierecki od dawna mocno zaangażowany we wspieraniu polskiej placówki w Brześciu:

– Zamknięcie Polskiej Szkoły Społecznej w Brześciu to bardzo zły sygnał, który eskaluje i pogarsza relacje polityczne pomiędzy naszymi krajami. Ubolewam, że ofiarami tych represji są dzieci i młodzież, którym zależy na nauce j.polskiego i znajomości kultury kraju swoich przodków. Apelujemy i domagamy się od władz białoruskich uwolnienia aresztowanej bezpodstawnie Anny Paniszewej i jej współpracowników – mówi w rozmowie z podlaski.info Stefaniuk.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu obaj parlamentarzyści zorganizowali zbiórkę pieniędzy na materiały dydaktyczne dla placówki. Działania władz Białorusi pokazują, jak ważne i potrzebne są działania naszych polityków, wspierających polską mniejszość w tym kraju.