Oferta na projekt ostatniego odcinka autostrady wybrana. A2 do granicy państwa! Bierecki: jest w tym pewna symbolika

Oferta konsorcjum firm Multiconsult Polska (lider) i Value Engineering (partner) okazała się najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie odcinka autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa (Kukuryki). Opracowanie dokumentacji na ostatni fragment autostrady łączącej zachodnią i wschodnią granicę Polski wyceniono na 13 357 800,00 zł.

Krok po kroku zmierzamy do ukończenia kolejnego ciągu autostrady. Mamy już całą A4, budujemy ostatnie odcinki A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową, a w realizacji jest też ponad 100 km A2 od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej. Na ostatni fragment tej trasy, do granicy z Białorusią w Kukurykach, opracowana zostanie dokumentacja projektowa i uzyskamy pozwolenie na realizację inwestycji drogowej. To, po uzyskaniu finansowania, pozwoli sprawnie wyłonić wykonawców ostatnich odcinków A2 – podkreśla Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

Niezwykłą wagę tego, aby autostrada wiodła aż do samej granicy, od początku rozumiał senator Grzegorz Bierecki, który „wychodził” decyzje o jej budowie do Kukuryk w ministerstwie infrastruktury i w KPRM.

– Dla mnie to od początku było oczywiste, to przecież ogromny impuls do rozwoju naszego regionu i całej Polski. Szansa na zwiększenie polskiej wymiany handlowej, a także kolejne miejsca prace dla mieszkańców Południowego Podlasia. Jest też w tym pewna symbolika – pokazanie, że Polacy ze wschodniej części kraju powinni być traktowani na równi z tymi Zachodu. Jak było za poprzednich rządów, dobrze wiemy. Cieszę się, że udało nam się przywrócić tę równość – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.

Projektowanie ostatnich 32 kilometrów A2 GDDKiA

Zadaniem projektanta będzie wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w ciągu 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Nowa trasa, od węzła Biała Podlaska (km 624+830) do granicy państwa z Białorusią (km 657+703), będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa.

Kalendarium

28 grudnia 2020 r. – ogłoszenie przetargu

3 lutego 2021 r. – otwarcie ofert

21 kwietnia 2021 r. – wybór najkorzystniejszej oferty

maj 2021 r. – planowane podpisanie umowy z projektantem

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisano umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Pod koniec stycznia tego roku podpisano umowę na ostatni odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planowany termin zakończenia prac przewidziany został latem 2024 r. Te trzy odcinki mają łączną długość ponad 37 km.

W kwietniu br. podpisano umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, o łącznej długości ponad 63 km. 1 kwietnia dla odcinków Malinowiec – Łukowisko oraz Swory – Biała Podlaska, 14 kwietnia dla Siedlce Zachód – Malinowiec oraz Łukowisko – Swory.