Wielka afera korupcyjna w bialskim magistracie. Wiemy, kogo zatrzymało CBA. To prawdopodobnie jeszcze nie koniec!

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dziś o zatrzymaniu trzech bialskich urzędników oraz trzech lokalnych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić wśród zatrzymanych znaleźli się Władysław S. z wydziału inwestycji UM Biała Podlaska, Adam O. zastępca wójta gminy Biała Podlaska i oraz przedsiębiorcy Wiesław H. i Bogdan Sz.. Postanowiliśmy zapytać, co na temat zatrzymań sądzą prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, przekażemy ją naszym czytelnikom.

Afera przetargowa

Przypomnijmy, funkcjonariusze lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami.

Śledztwo prowadzone od kilku tygodni zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA.

Ustalenia śledczych wskazują, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych. Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi. W sprawie badany jest okres od lutego do lipca 2020 roku.

Wśród zatrzymanych przez CBA osób znaleźli się zastępca wójta Gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy Biała Podlaska oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz trzej lokalni przedsiębiorcy. Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, miejsca zatrudnienia.

Urzędnicy usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień.

Postępowanie jest rozwojowe.

Fot. bialanews