Lewicy nie podobają się krzyże w naszych szkołach i imię patrona SP 9

Lewicowi działacze w całym kraju apelują do lokalnych władz, aby te zajęły się nietolerancją wobec społeczności LGBT, który ma panować w lokalnych szkołach.  Lewicowcy posiłkują się m.in. danymi z projektów “Map Równości”, na których oznacza się  placówki edukacyjne w Polsce, które są przyjazne lub nieprzyjazne tęczowemu środowisku.

Bialskie szkoły są przez Lewicę oceniane wyjątkowo źle. Progresywnym działaczom nie podobają się m.in. krzyże w szkolnych klasach, uczestnictwo dzieci w rekolekcjach podczas zajęć szkolnych, okazjonalne akademie i wystawy mające charakter religijny albo poświęcone religijnym wydarzeniom lub osobom świętym czy duchownym, a nawet… imię patronki jednej z bialskich szkół.

Na tapecie znalazła się królowa Jadwiga – patronka Szkoły Podstawowej nr 9. Według „postępowców” problemem jest to, że Jadwiga jest katolicką świętą. To według organizatorów „przemoc symboliczna i wartości szkoły”.

Jak czytamy na stronie placówki „Królowa Jadwiga została patronką Szkoły Podstawowej Nr 9 w Białej Podlaskiej 6 czerwca 1995 r. Patronuje dzieciom i młodzieży w ich codziennych szkolnych zmaganiach. Jadwiga odznaczała sie cechami, które są aktualne i dzisiaj: mądrość, roztropność, rozwaga, pokora, dobroć, posłuszeństwo.” Czy to tak złe cechy, że należy je potępiać?

Obraz ten jest bardzo wymowny, bowiem  królowa, czy raczej król jak wolą mówić historycy Jadwiga Andegaweńska, przez lata uchodziła za punkt odniesienia dla części środowisk feministycznych. Pierwsza kobieta będąca władcą Polski, osoba świetnie rozumiejąca potrzebę naukowego rozwoju, o czym świadczy chociażby fakt, że była ona hojnym mecenasem Akademii Krakowskiej (dziś Uniwersytet Jagielloński), pierwszej polskiej szkoły wyższej.

Jadwiga na swoim dworze skupiła elitę intelektualną Polski (Piotr Wysz, Mateusz z Krakowa, Hieronim z Pragi). Zleciła pierwsze w historii Polski tłumaczenie Księgi Psalmów na język polski (zachował się po dziś dzień egzemplarz tego dzieła znany jako Psałterz floriański). Opiekowała się szpitalami. W 1397 założyła bursę dla polskich i litewskich studentów przy Uniwersytecie Karola w Pradze.

Dwa niezależne projekty  “Map Równości” są rankingami  szkół przyjaznych dla LGBT, które są wspierane przez takie organizacje jak Kampania Przeciwdziałania Homofobii, Fundacja Feminoteka, Fundacja Trans-fuzja czy Grupa Wsparcia Tolerado.  Pierwszy jest realizowany przez kolektyw  growspace, drugi przez fundację Wolność od Religii. Na stronach internetowych użytkownicy mają możliwość oceniania poszczególnych szkół na terenie Polski, które na podstawie ogólnej średniej są przypisywane do jednej z czterech kategorii – na ciemnozielono oznaczone są szkoły “przyjazne i zaangażowane”, na jasnozielony “przyjazne”, na żółto “umiarkowanie przyjazne”, natomiast na różowo “nieprzyjazne”. Dziesięć najlepiej ocenionych szkół otrzyma od organizatorów “Dyplom Równości”.