Nad naszym województwem przeszła trąba powietrzna. Straż wyjeżdżała ponad sto razy

Na skutek gwałtownej burzy w niedzielę w miejscowości Tereszpol-Zygmunty uszkodzonych zostało 10 budynków. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, że po przejściu gwałtownej burzy nad gminą Tereszpol, w miejscowości Tereszpol-Zygmunty silny wiatr uszkodził trzy budynki mieszkalne, siedem budynków gospodarczych, a także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.

„Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony” – napisała Strzępka w komunikacie prasowym.

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na portalu społecznościowym podało, że nad gminą Tereszpol najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Jak dodano, na miejscu pracują jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, są obecni przedstawiciele wojewody lubelskiego oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Jak podała Strzępka, skala zniszczeń jest duża. „Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat” – zaznaczyła.

Rzeczniczka poinformowała też, że odbyło się spotkanie przedstawiciela wojewody lubelskiego oraz lokalnych władz samorządowych, podczas którego zostały przedstawione zasady wnioskowania o zasiłki losowe dla poszkodowanych rodzin za pośrednictwem wojewody lubelskiego. „Poszkodowane rodziny mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 6 tys. zł na rodzinę” – dodała Strzępka.

W Lubelskiem w niedzielę strażacy wyjeżdżali około 100 razy do usuwania skutków wichury, która przeszła przez region. Jak powiedział PAP oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak, największe szkody wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, ale kilka dachów na budynkach wiatr uszkodził również w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim.

Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów – połamanych gałęzi i konarów drzew – które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Według prognoz w Lubelskiem silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich, ma wiać jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek.