Poseł Dariusz Stefaniuk i radni Zjednoczonej Prawicy uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Poseł PiS Dariusz Stefaniuk i radni Zjednoczonej Prawicy uczcili pamięć o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Politycy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Konstytucję znajdującą się na ścianie budynku dawnej Akademii Bialskiej (dziś I LO im Kraszewskiego) znajdującego się przy ul. Warszawskiej.

 

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej. W uroczystości w Warszawie, w gmachu Sejmu, uczestniczyli m.in. prezydenci Polski i Litwy, z litewskim Sejm połączono się zdalnie.

„W dniu, w którym dziejowa przeszłość tak namacalnie spotyka się ze współczesnością, wsłuchujemy się w przesłanie naszych przodków, bo to świadectwo ich mądrości, odpowiedzialności i patriotyzmu, bo to nasze chlubne polskie i litewskie dziedzictwo, bo to wielki pomnik historii znaczący dla rozwoju europejskiej i ogólnoludzkiej cywilizacji” – mówił prezydent Duda.

Zacytowawszy fragment preambuły Konstytucji 3 maja, podkreślił, że „nasi przodkowie chcieli ugruntować wolność i obronić zagrożoną niepodległość, dlatego zdecydowali się na wielką reformę ustrojową”. „Uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji było dowodem, że Rzeczpospolita jest w pełni sił, jest gotowa żyć i rozwijać się zgodnie z rytmem nowoczesności” – mówił Duda.