Tradycje Południowego Podlasia w projekcie „Regionalnie – niebanalnie”

Uczestnicy projektu „Regionalnie – niebanalnie” Europejskiego Korpusu Solidarności, realizowanego w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyli cykl spotkań, podczas których poznawali dziedzictwo kulturowe Południowego Podlasia.

W ostatnim miesiącu młodzież uczyła się m. in. przyrządzania dań regionalnych: pierogów z serem białym i kaszą gryczaną, pierogów szlacheckich, pyz z soczewicą, placuszków ołatek, podpłomyków. Z kolei podczas warsztatów przeprowadzonych przez pracowników działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Południowego Podlasia uczestnicy projektu pozyskali informacje o tradycyjnym wzornictwie tkackim oraz nauczyli się wykonywania kolorowych krajek na dawnym urządzeniu tkackim – bardku.

Na kolejnych spotkaniach młodzi ludzie próbowali swoich sił w odtwarzaniu regionalnego wzornictwa na plastrach drewna, torbach na zakupy oraz tkając kolorowe pasy na krosnach i krosienkach. Bardzo ciekawe okazały się zajęcia o bialskich siwakach, charakterystycznych dla naszego regionu naczyniach glinianych. Po wprowadzeniu i próbach odtworzenia wzorów nanoszonych na bialskie siwaki, przeprowadzone były warsztaty garncarskie, podczas których młodzież wykonywała własnoręcznie gliniane naczynia. Ponadto odbyły się spotkania, na których omawiano dotychczasowe i planowano przyszłe działania projektowe oraz spotkania z coachem.

Ubogaceni wiedzą i nowymi umiejętnościami, uczestnicy projektu zorganizowali i przeprowadzili zajęcia dla dzieci w Szkole Podstawowej w Leśnej Podlaskiej. Po wprowadzeniu i zaprezentowaniu regionalnych tradycji Południowego Podlasia grupa projektowa przeprowadziła quiz wiedzy, zajęcia plastyczne i tkackie z wykorzystaniem regionalnych wzorów i motywów. Uczestnicy zorganizowali także wystawę swoich prac oraz zaprosili dzieci do uczestnictwa w konkursie plastycznym i do zainteresowania się lokalnym rękodziełem i kulturą naszej małej Ojczyzny. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych zajęciach. Członkowie grupy projektowej kształcący się w zawodzie kucharz zorganizowali także warsztaty praktyczne z przygotowania regionalnych dań dla młodszych kolegów i koleżanek młodocianych pracowników ECKiW – przyszłych kucharzy.

Kolejne, planowane działania projektowe to zorganizowanie i przeprowadzenie dnia otwartego dziedzictwa kulturowego Południowego Podlasia i regionalnego rękodzieła na terenie wioski ginących zawodów ECKiW OHP w Roskoszy, podczas którego roztrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Tradycje i symbole Południowego Podlasia” oraz opracowanie najciekawszych rezultatów projektu w formie online.

Źródło: ECKiW OHP w Roskoszy