Pierwsi żołnierze już w czerwcu w bialskim garnizonie.

 – W Białej Podlaskiej  dobiega końca budowa miasteczka kontenerowego dla nowo formowanego batalionu zmechanizowanego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Pierwsi żołnierze pojawią się w bialskim garnizonie w czerwcu tego roku. Formowanie kolejnego batalionu zmechanizowanego zaplanowano na 2022 rok – czytamy w komunikacie Żelaznej Dywizji.

Przypomnijmy, że powrót wojska do Białej Podlaskiej był priorytetem dla naszych parlamentarzystów PiS. Rząd PO-PSL rozwiązując 1. Dywizję Zmechanizowaną “osłabił, rozbroił wschodnią Polskę” i dodał, że “formowanie 18DZ ma służyć jej wzmocnieniu”.

Armia była w Białej Podlaskiej do 2000 roku. Decyzją ówczesnego ministra obrony Bronisława Komorowskiego rozformowano stacjonujący w mieście 61. Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego.

– Decyzja ta była dalece niekorzystna dla interesu obronnego państwa, zarówno w wymiarze lokalnego bezpieczeństwa, jak i zapewnienia zdolności obrony w wymiarze NATO. Jeszcze większe straty w potencjale obronnym polskiej armii wywołała analogiczna decyzja poprzedniego rządu – w 2011 r. ówczesne kierownictwo MON podjęło decyzję o rozformowaniu i likwidacji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Tadeusza Kościuszki. Zmniejszanie jakichkolwiek struktur wojskowych na wschodniej ścianie naszego kraju zawsze niesie ogromne ryzyko obniżania potencjału do odparcia ewentualnych ataków na tym kierunku. Istniejącą dysproporcję pomiędzy siłami rozlokowanymi na wschodzie i zachodzie kraju – nieracjonalną z punktu widzenia sztuki wojennej i doktryn obronnych – resort obrony narodowej stara się zniwelować odtwarzaniem struktur wojskowych, wliczając tereny w Białej Podlaskiej – komentuje w odpowiedzi na nasze pytania MON.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana we wrześniu 2018, została zaliczona do priorytetów rozwoju sił zbrojnych RP oraz przygotowań do obrony państwa na lata 2017–2026. W skład 18DZ włączono dwie istniejące brygady: 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.