Kolejna prowokacja Białorusi. Porwali cywilny samolot. Premier Morawiecki: to akt państwowego terroryzmu

– Zwróciłem się do Przewodniczącego @eucopresident o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu A. Łukaszenki. Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny – napisał na Twitterze premier Morawiecki. 

Decyzja premiera Morawieckeigo to odpowiedź na bezprecedensowe przejęcie przez białoruskie służby cywilnego samoloty.

Wypowiedź Morawieckiego została już usłyszana na Zachodzie. Odniósł się do niej m.in były szwedzki premier Carl Bildt

–  Premier Polski zwrócił się o umieszczenie w agendzie rozpoczynającego się jutro szczytu UE sprawy „piractwa państwowego” uprawianego przez Białoruś. To bardzo odpowiednia zapowiedź – napisał Biltd.

 

Przypomnijmy, samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna lądował awaryjnie na lotnisku w Mińsku. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie. Informacja ta po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się.

Na pokładzie samolotu było 171 osób, w tym 97 obywateli Litwy i obywatele co najmniej 12 krajów, m.in. Białorusini i Rosjanie, w tym białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz, który posiada litewską wizę, mieszka i pracuje na Litwie.

W podobnym duchu do premiera Morawieckiego wypowiedział się prezydent Litwy Gitanas Nauseda „zażądał on od białoruskiego reżimu natychmiastowego zwolnienia wszystkich pasażerów samolotu, w tym Pratasewicza”. Prezydent Litwy wezwał także sojuszników z NATO i Unii Europejskiej do natychmiastowej reakcji na działania Białorusi, które „są również zagrożeniem dla lotnictwa cywilnego”.

„Społeczność międzynarodowa powinna podjąć pilne działania, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów” – oświadczyła doradczyni prezydenta Asta Skaisgiryte. Poinformowała, że prezydent również będzie o tym rozmawiał podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Brukseli posiedzenia Rady Europejskiej.

Porwanie samolotu potępił też senator Grzegorz Bierecki, mocno zaangażowany we wspieranie polskiej mniejszości na Białorusi.

 

Źródło: stefczyk.info
Fot. CC 4.0