TERESPOL. Co szmuglują przez naszą granicę? Niecodzienne przemyty w Terespolu

W maju 2021 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na granicy w województwie lubelskim ujawnili m.in. papierosy, bursztyn, CITES i ludzkie włosy. Prowadzone wewnątrz kraju działania zakończyły się natomiast zabezpieczeniem nielegalnych urządzeń do gier hazardowych, papierosów oraz podróbek.

Kontrole na granicy:

Papierosy

W maju 2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt ponad 37 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ok. pół mln zł.

Przykładowo funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku udaremnili przemyt 10,4 tys. paczek nielegalnych papierosów. Kontroli poddano samochód ciężarowy wjeżdżający z Ukrainy z ładunkiem płytek ceramicznych. Jak się okazało nie był to jedyny ładunek. W podłodze naczepy funkcjonariusze znaleźli ukryte papierosy bez polskich znaków akcyzy. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy nie przyznał się do próby przemytu. W ujawnieniu pomocny okazał się rentgen.

Ludzkie włosy

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu trafili na nietypowy przemyt. W wyniku przeszukania pojazdu osobowego, którym podróżował mieszkaniec Moskwy, ujawnili blisko 2,5 kg ludzkich włosów w różnych kolorach. Mężczyzna tłumaczył, że przesyłkę wiózł do Francji dla swojej znajomej.

Ludzkie włosy, tym razem ponad 230 g, ujawnili również funkcjonariusze z drogowego przejścia w Dorohusku podczas kontroli autokaru rejsowego do Warszawy. Nietypowa przesyłka ukryta była w jednym z bagaży.

CITES i medykamenty

W ubiegłym miesiącu, kolejny raz, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem ujawnili duże ilości tabletek zawierających wyciąg z pławikonika, będącego gatunkiem chronionym na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Ukryte w bagażach podręcznych wyroby zawierające wyciąg z CITES próbowali wwieźć do Polski obywatele Ukrainy.

Z kolei funkcjonariusze z Dorohuska w bagażu pasażera autokaru relacji Łuck-Warszawa ujawnili małą aptekę. 37-letni mężczyzna próbował wwieźć do Polski blisko 200 ampułek i 26 pojemników różnego rodzaju medykamentów. Wszystko, jak wyjaśnił, kupił na własny użytek.

Inne ciekawe ujawnienia

W maju 2021 r. funkcjonariusze na lubelskim odcinku granicy trafili również na inne niecodzienne towary.

Blisko 3,5 tys. sztuk różnego rodzaju akcesoriów stomatologicznych ujawnili w bagażu kierowcy jednego z autobusów funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem. Były to m.in. frezy stomatologiczne, szczotki polerujące czy też dyski polerujące. Mężczyzna przyznał się do próby przemytu jednak odmówił składania wyjaśnień.

Również w Hrebennem funkcjonariusze ujawnili należący do jednego z pasażerów autokaru niezgłoszony towar w postaci frezów do cięcia drewna oraz 12 l płynu o zapachu alkoholu. 56-letni mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 5 tys. zł.

 

 

 

Z kolei kontrola osobowego mercedesa przekraczającego granice w Hrebennem zakończyła się ujawnieniem 180 sztuk akcesoriów kosmetycznych. W bagażu podręcznym 46-letniego kierowcy znajdowały się cęgi (120 sztuk) i sondy (60 sztuk) do paznokci.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku ujawnili natomiast blisko 2 kg bursztynu. Nieobrobione bryły różnej wielkości ukrył w swoim bagażu kierowca autokaru relacji Rivne – Warszawa. Obywatel Ukrainy wyjaśnił, że bursztyn znalazł … na polu i chciał go sprzedać w Polsce.

Działania wewnątrz kraju

Walka z hazardem 

Działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem prowadzone
w maju 2021 r. przez funkcjonariuszy lubelskiej KAS przyniosły efekty w postaci 37 zatrzymanych urządzeń do gier hazardowych.

Oprócz automatów funkcjonariusze zabezpieczyli też blisko 5 tys. zł gotówki przeznaczonej na wypłaty wygranych oraz dokumentacje z prowadzonej działalności.

Działania kontrolne w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu prowadzone były m.in. w Puławach, Lublinie, Rykach, Międzyrzecu Podlaskim, Dęblinie i Chełmie.

Podróbki i papierosy

Ponad 100 par butów sportowych z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi znanych światowych marek ujawnili funkcjonariusze celno-skarbowi z Lublina. Podrobione obuwie oferowała do sprzedaży mieszkanka Lublina. Wartość rynkowa zabezpieczonego towaru to ok. 25 tys. zł.

Z kolei funkcjonariusze z Białej Podlaskiej podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami policji z Łukowa ujawnili handel nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. W zaparkowanym na terenie jednej z posesji w powiecie łukowskim samochodzie znajdowało się ponad 3,6 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

 

Autor: Michał Deruś/Izba Administracji Skarbowej w Lublinie