Dwadzieścia ważnych programów dla rolników

– Chcemy, żeby polscy rolnicy byli coraz silniejsi względem zachodnich. I dlatego w Polskim Ładzie przygotowaliśmy 20 ważnych programów – powiedział dziś podczas spotkania z rolnikami premier Mateusz Morawiecki.

– To dlatego też z sukcesem staraliśmy się o powołanie na komisarza ds. rolnictwa Polaka, pana Janusza Wojciechowskiego, który dba o interesy polskich rolników w Brukseli. To dlatego wynegocjowaliśmy w Brukseli ogromny pakiet wsparcia na najbliższych kilka lat, ponad 34 mld euro – mówił w Będkowicach (woj. małopolskie) szef rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Pieniądze na nowe programy rolnicze mają pochodzić z budżetu krajowego i pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej. Jedną z takich propozycji jest kolejne podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego.

– Wcześniej podnieśliśmy z 83 zł na 100 zł. A teraz ze 100 zł podnosimy wkrótce na 110 zł – wyjaśnił Morawiecki.

Premier podkreślał, że polskie rolnictwo potrzebuje dobrej infrastruktury.

– Drogowej, transportowej, energetycznej, także internetowej. I to jest wielki program rozwoju wsi, który mamy w ramach Polskiego Ładu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodawał też, że „polska wieś się zmienia, transformuje, stawia na nowe działalności np. turystykę”.

– I to jest piękne, ale najpiękniejsze jest to polski rolnik przechował polską wiarę, tradycję, kulturę i łączy to z nowoczesnością, z nowoczesnym gospodarowaniem, coraz bardziej efektywnym, coraz bardziej konkurencyjnym – mówił premier.

Zdjęcie

Źródło: KPRM Autor: red.
Fot. KPRM