Wicewojewoda uczcił pamięć ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

W 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz, decyzją Sejmu RP, ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady mający na celu oddanie hołdu wszystkim ofiarom nazistowskich zbrodni.

Dziś wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów  przy Mauzoleum w Państwowym Muzeum na Majdanku oddał hołd ofiarom KL Auschwitz.

81 lat temu,  z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali 728. Polaków do nowo otworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, studenci i gimnazjaliści.  To Polacy stali się pierwszymi więźniami obozu Auschwitz, to dla nich Niemcy otworzyli ten obóz, do którego w sumie trafiło  ok. 150 tys. Polaków. Blisko połowa nie przeżyła.

Auschwitz – Birkenau  był największym niemieckim obozem śmierci. Przetransportowano do niego co najmniej 1,3 mln osób, a co najmniej  1,1 mln poniosło śmierć.

Źródło: LUW Lublin
Fot. Ewelina Szulc/LUW