Praca z Parczewa wśród nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie!

Znamy wyniki 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. 42 – letnia Grażyna Matejczuk z Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie przygotowała pracę „Bezszelestnie ku słońcu”, która zajęła III miejsce w kategorii: Tkanina i aplikacja.

Grażyna Matejczuk jest uczestniczką Warsztatu od 2006 roku. – To zdolna, dokładna i utalentowana dziewczyna. Z każdym rokiem pobytu w Warsztacie nabywała nowych umiejętności, które rozwija do dziś – mówi Agnieszka Koperczuk, instruktorka terapii zajęciowej w pracowni artystycznej, do której uczęszcza Grażyna.

Nagroda za nagrodą

Nagrodzona wielokrotnie brała udział w konkursach plastycznych. W październiku 2020 roku, jej praca pt. „Bezszelestnie ku słońcu”, zajęła II miejsce w konkursie „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” na etapie wojewódzkim. Po tym sukcesie na kobietę czekał kolejny – została nominowana, w plebiscycie Kuriera Lubelskiego, do tytułu „Osobowość Roku 2020” w kategorii Kultura, w którym zajęła również II miejsce w etapie wojewódzkim. Dziś uczestniczka Warsztatu może świętować III miejsce w konkursie „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” na szczeblu ogólnopolskim.

Pracownicy i koledzy z Warsztatu są bardzo dumni z Grażyny. – W pełni zasłużyła na to, by znaleźć się w pierwszej trójce, szczególnie dlatego, że obraz w całości wykonany jest przez nią samodzielnie – zaznacza Elżbieta Zielińska – Gomółka, kierownik CDS WTZ w Parczewie. I dodaje: – Kobieta jest bardzo pracowita i wytrwała. Oprócz talentu, ma w sobie chęć zdobywania nowych umiejętności i chętnie się uczy. Brała udział w plenerach malarskich, zmagając się artystycznie także z profesjonalistami, którzy ukończyli szkoły plastyczne. Ponadto Grażyna jest osobą niezwykle skromną i cichą, której praca sprawia wiele radości.

Konkurs z misją

Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, w którym brała udział Grażyna, organizowany jest co roku przez PFRON. Przyczynia się do propagowania arteterapii jako formy rehabilitacji oraz uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym. Celem konkursu jest rozwój osobisty osób niepełnosprawnych oraz przezwyciężanie ich izolacji społecznej, a ponadto zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych.

– Terapia przez sztukę daje nam szansę wejrzeć w świat osób niepełnosprawnych, poznać ich wyobraźnię i odkryć talenty plastyczne. Dlatego cieszymy się, że z roku na rok zwiększa się liczba zgłaszanych prac – podkreśla prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Tegoroczna edycja przypadła na okres trwania pandemii, w związku z czym wyniki nie zostaną ogłoszone w tradycyjnej uroczystej gali z udziałem laureatów (nagrody zostaną do laureatów wysłane).

W 2020 roku do Oddziałów PFRON nadesłano 1927 prac, co stanowi rekord wszystkich edycji. Nagrody o łącznej wartości blisko 100 tysięcy złotych zostały przyznane w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Zgłoszonym w tym roku pracom towarzyszył temat „Tajemnica mojej wyobraźni”.