Ważna deklaracja wicepremiera Sasina. „Via Carpatia to fakty, a nie plany”

– Via Carpatia jest swoistym kręgosłupem Trójmorza. Niedługo będziemy świadkami otwarcia jej odcinka koło Janowa Lubelskiego. Mówimy zatem już o faktach, a nie tylko planach – mówił o najważniejszym dla Południowego Podlasia i całej wschodniej Polski szlaku drogowym wicepremier Jacek Sasin. Reprezentujący nasz region parlamentarzysta był gościem II Forum Regionów Trójmorza.

Z każdego kryzysu można wyciągać wnioski i na tych doświadczeniach budować lepszą przyszłość. Jesteśmy krajem, który stosunkowo najmniej w Europie odczuł skutki kryzysu w gospodarce. Nasza gospodarka jest silna, ma zdrowe fundamenty – podkreślał wicepremier Jacek Sasin, dodając, że najważniejszym elementem wejścia na drogę szybkiego wzrostu po pandemii są duże inwestycje infrastrukturalne.

Ważnym komponentem w tym procesie są inwestycje realizowane przez spółki Skarbu Państwa, takie jak Olefin III w Płocku czy Polimery w Policach – mówił Sasin.

Nie zabrakło też wątku związanego z naszym regionem. Jacek Sasin mówił o wytyczonej m.in. przez Południowe Podlasie trasie Via Carpatia jako „kręgosłupie Trójmorza”. – Niedługo będziemy świadkami otwarcia jej odcinka koło Janowa Lubelskiego. Mówimy zatem już o faktach, a nie tylko planach – podkreślał Sasin.

Trójmorze to inicjatywa obejmująca 30 proc. potencjału całej UE. Razem w jej ramach możemy bardzo dużo zdziałać. Ta inicjatywa jest doskonałym uzupełnieniem dla rozwoju państw i regionów – puentował wicepremier.

Trwające w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych i politycznych w Polsce w tym roku. Twórcą Forum jest marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wczoraj w trakcie Forum podpisano Deklarację Lubelską, powołującą Sieć Gospodarczą Regionów Trójmorza.

„Uwzględniając wspólne dziedzictwo i historię regionu oraz ideę Inicjatywy Trójmorza, jak również realizowany w jej ramach projekt korytarza transportowego Via Carpatia wyrażamy wolę współpracy na rzecz wspólnego budowania siły gospodarczej obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, opartej na zintegrowanych i skoordynowanych działaniach, zmierzających do zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju poszczególnych jej regionów w ramach Unii Europejskiej” – czytamy w Deklaracji.

Źródło: Twitter Autor: red.
Fot. Twitter