GMINA TUCZNA. Nowa spółdzielnia socjalna pomoże mieszkańcom

Razem można więcej – to hasło dobrze znają w gminie Tuczna. Za kilka tygodni rozpocznie tam działalność pierwsza spółdzielnia socjalna. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy a okoliczni rolnicy będą mogli korzystniej sprzedać swoje produkty.

Spółdzielnia nosi nazwę „Wspólna Chata”. Jak informuje Radio Lublin, jest to inicjatywa samorządu, realizowana w ramach projektu rewitalizacji gminy.

Spółdzielnia zajmować się będzie na początku usługami cateringowymi i mechanicznymi. To podstawowa obsługa samochodów i sprzętu rolniczego, taka jak wymiana opon czy oleju. Do tej pory praktycznie nie mieliśmy takiej placówki w naszej gminie. Natomiast usługi cateringowe to będzie produkcja i dostawa żywności bezpośrednio do odbiorców. Spółdzielnia socjalna będzie także prowadziła bezpośrednią sprzedaż produktów rolnych pochodzących od rolników naszej gminy. Chcemy, żeby to była dźwignia finansowa dla mieszkańców, producentów, rolników w naszej gminie. Pragniemy, żeby poprawiła się ich sytuacja materialna – mówi w Radiu Lublin wójt Zygmunt Litwiniuk.

W tej chwili trwa kompletowanie załogi spółdzielni. Obiekt, w którym mieści się „Wspólna Chata” to budynek dawnej spółdzielni kółek rolniczych. Koszty adaptacji i remontu przejętego przez gminę budynku wyniósł około 1,5 miliona złotych. Na utworzenie spółdzielni gmina dostała ponad 1,1 mln złotych unijnej dotacji.

Źródło: Radio Lublin Autor: red.
Fot. UG Tuczna