PARCZEW. Wakacje 2021 na świetlicach Caritas

Trzy świetlice prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej rozpoczęły wakacyjne półkolonie. Organizacja przygotowała dla podopiecznych zajęcia, zabawy i atrakcje. Wśród nich m.in.: wyjścia do kina, kręgielni, na trampoliny, tworzenie obrazów z suszonych liści i kwiatów, zajęcia kulinarne, sportowe oraz muzyczne malowanie.

Świetlice, wpierając rodziców w wychowaniu pociech w ciągu roku szkolnego, pełnią znaczącą rolę w kształtowaniu młodych ludzi (dzieci spędzają w nich nawet do 5 godzin dziennie). A kiedy zaczynają się wakacje, pojawia się pytanie: Jak mają je spędzić w sposób wartościowy? Interesujący? Łatwo się domyślić, że nie każdą rodzinę stać na wakacje poza domem. Ale każdy chciałby mieć piękne wspomnienia. Półkolonie Caritas są odpowiedzią na ten dylemat. – Do głównych celów takiego wypoczynku należy zapewnienie opieki nad dziećmi, ze szczególnym nastawieniem na dostarczenie im atrakcji i wrażeń (również na świeżym powietrzu), które powinny towarzyszyć letniemu wypoczynkowi. Wolny czas w świetlicy będzie spędzony miło i kreatywnie – mówi Karolina Sałasińska p.o. kierownika siedleckich świetlic Caritas. – Stawiamy na odkrywanie i rozwój zainteresowań i zdolności, ale też na kształtowanie zdrowego, bezpiecznego stylu życia. Będziemy budować w dzieciach nawyki kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy – mówi Aneta Goławska, kierownik świetlicy Caritas w Parczewie.

Świetlice w Siedlcach

Dzieci w siedleckich świetlicach przy ul. Bpa I. Świrskiego 57 i przy ul. Floriańskiej 3 w godzinach 9:00-15:00 mogą liczyć na wykwalifikowaną opiekę, ciepły posiłek i różnorodne zajęcia przez dwa miesiące. Michał (lat 8), korzystający na co dzień z placówki, tłumaczy dlaczego tak ważny jest wypoczynek pod skrzydłami Caritas: – Lubię przychodzić na świetlicę, bo w domu jest nudno. Jego imiennik, Michał (lat 14), także chwali wakacyjne zajęcia: – Przychodzimy na świetlicę, aby miło spędzać czas z Paniami oraz innymi dziećmi. O zaletach półkolonii przekonuje też Dawid (lat 12): – W domu nie ma co robić, a tu zawsze jest czym się zająć. Także Basia (lat 13) cieszy się z obecności wśród swoich kolegów: – Chętnie przychodzę na świetlicę w wakacje, bo super spędzamy tu czas. Gramy w różne gry, bawimy się na dworze. – Dobrze się tu bawimy, jest zawsze wesoło – dlatego lubimy spędzać wakacje ze świetlicą – podkreśla Weronika (lat 11). W tym roku na dzieci czekają m.in.: wyjścia do kina, Muzeum Diecezjalnego, Muzeum Regionalnego, Miejskiej Biblioteki Publicznej – lekcja biblioteczna, kręgielni, Parku Przygody oraz JumpOut Park Trampolin. Podopieczni Caritas pojadą też na obóz do Stanicy Harcerskiej „Nasz Dom” Hufca ZHP Sierpc w Słupi (19-30 lipca).

Świetlica w Parczewie

Nieco krócej będzie czynna świetlica przy ul. Kościelnej 53 w Parczewie – w godzinach 9:00-14:00 do końca lipca. Podopieczni będą pod opieką wychowawców, zjedzą też smaczny posiłek. Tutaj każdego dnia tygodnia zaplanowano zajęcia z różnych grup tematycznych – w poniedziałki zajęcia ogólnorozwojowe (wycieczki piesze w najbliższej okolicy, spotkania integracyjne, zajęcia na niepogodę, podchody), we wtorki zajęcia plastyczne (papieroplastyka – wykonywanie z bibuły kwiatów, wyklejanie z kulek bibułowych obrazów, rękodzieło – nauka zdobienia metodą decoupage, tworzenie obrazów z suszonych liści i kwiatów, oklejanie butelek i słoików wełną i sznurkiem), w środy wyjścia na basen, do kina, na pizzę oraz do lodziarni, w czwartki zajęcia kulinarne (wykonywanie racuszków z owocami, gofrów ze śmietaną i cukrem, galaretek i koktajli owocowych) oraz sportowe (tenis stołowy, dwa ognie, państwa miasta, balonówka, gry chodnikowe – klasy, guma, slalom z przeszkodami, gra w siatkówkę), w piątek zajęcia rytmiczne i muzyczne (zumba, muzyczne malowanie, karaoke, gra w „Jaka to piosenka?”). I to nie koniec długiej listy zajęć, czasu będzie wszak wiele.

Teraz dzieciom życzymy jeszcze tylko świetnej pogody. Relacje z najciekawszych zajęć można będzie śledzić na Facebook’owych fanpage’ach: Caritas Diecezji Siedleckiej Świetlica Socjoterapeutyczna w Siedlcach oraz Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza w Siedlcach.