Ostatnia droga bohatera

W sobotę, 10 lipca 2021 r. w Łęcznej odbędą się uroczystości pogrzebowe Adama Stanisława Kuchciewicza ps. „Wiktor” – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ofiary reżimu komunistycznego, odnalezionego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Program:
11.00 – czuwanie modlitewne przy trumnie w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej
12.00 – msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny
13.30 – przejście konduktu pogrzebowego na cmentarz parafialny w Łęcznej przy ul. Polnej
14.00 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową

Adam Stanisław Kuchciewicz ps. „Iskra”, „Wiktor” (s. Stanisława i Bronisławy) urodził się 24 grudnia 1922 r. w Łęcznej. W konspiracji od 1940 r. Jesienią 1943 r. dołączył do oddziału NSZ Jana Imbirowicza „Jacka I”. Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę, został zmobilizowany we wrześniu 1944 r. do Wojska Polskiego. Zdezerterował w grudniu 1944 r. z jednostki na Majdanku i dołączył do oddziału NSZ Mieczysława Pazderskiego „Szarego”. Od wiosny 1946 r. służył w oddziale Stefana Brzuszka „Boruty” z Komendy Powiatowej NSZ Chełm. Był szefem i zastępcą dowódcy grupy. W lipcu 1946 r. przeszedł do oddziału WiN kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Pełnił w nim funkcję dowódcy plutonu/patrolu, a od jesieni 1948 r. szefa oddziału. Po śmierci „Uskoka” w maju 1949 r. dołączył na krótko do oddziału Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”. Latem 1949 r. grupa uległa podziałowi. Kuchciewicz objął komendę nad częścią żołnierzy „Żelaznego”, tworząc własny oddział partyzancki.

„Wiktor” zginął 10 lutego 1953 r. w czasie akcji ekspropriacyjnej na Gminną Kasę Spółdzielczą w Piaskach. Został śmiertelnie ranny w walce z funkcjonariuszami MO, którzy zaalarmowani przez pracowników Kasy Spółdzielczej, przybyli na miejsce zdarzenia i wdali się w wymianę ognia z partyzantami. Jego ciało przewieziono do więzienia na Zamku w Lublinie i umieszczono w piwnicy budynku administracyjnego. Tam przez kilka dni było okazywane krewnym, kolegom i sąsiadom oraz współpracownikom z konspiracji. 17 lutego 1953 r. przeprowadzono oględziny i sekcję w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. Po zakończeniu tych czynności został pochowany w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

Szczątki Stanisława Kuchciewicza zostały odnalezione 26 listopada 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Informacja o jego identyfikacji została podana do publicznej wiadomości 17 czerwca 2019 r.