Groźny wariant Delta koronawirusa w Białej Podlaskiej. To pierwszy przypadek w całym województwie

Na terenie naszego województwa pojawił się pierwszy przypadek wariantu Delta, potwierdzony badaniami laboratoryjnymi, który został wykryty w toku działań przeciwepidemicznych. Pacjent pochodzi z miasta Biała Podlaska – poinformowała Magdalena Kaproń wz. rzecznika prasowego WSSE Lublin.

Przeprowadzone zostało dochodzenie epidemiologiczne w celu odizolowania osób z kontaktu. Osoby te przed zakończeniem kwarantanny mają zaproponowane badania na obecność wirusa SARS CoV-2.

W okresie wakacyjnym, który może sprzyjać pojawieniu się nowych wariantów wirusa SARS –CoV-2 szczególnie wzmocniony jest nadzór epidemiologiczny. Jako Inspekcja Sanitarna jesteśmy przygotowani, że te obce warianty będą się pojawiać – dodaje Kaproń.

Stale monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna na terenie województwa lubelskiego i działania te zawsze muszą być wyprzedzające. W przypadku potwierdzenia każdego pojedynczego zakażenia jeszcze nie wiemy z jakim wariantem wirusa możemy mieć do czynienia, dopiero na podstawie wyników sekwencjonowania ustalany jest wariant wirusa SARS CoV-2.

Opiekę i monitorowanie stanu zdrowia osób zakażonych zapewnia personel medyczny. Jednocześnie wyjaśniamy, że Inspekcja Sanitarna nie udziela informacji o stanie zdrowia osób zakażonych.

Źródło: WSSE Lublin