Polskie wojsko z najlepszymi czołgami świata. Czy trafią do Białej Podlaskiej?

Nie minęło kilka dni odkąd oficjalnie powitaliśmy w Białej Podlaskiej wojsko, a być może już niedługo będziemy mogli cieszyć się ze stacjonowania na Południowym Podlasiu najlepszych  czołgów świata.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w środę pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą „niezniszczalnego” i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.

Jednym z powodów wyjątkowej na tle innych czołgów przeżywalności pojazdu oraz jego załogi jest całkowite odseparowanie amunicji od przedziału, w którym znajdują się ludzie.Głównym uzbrojeniem czołgu jest armata gładkolufowa M256 kalibru 120 mm. Do dodatkowego uzbrojenia można zaliczyć trzy karabiny maszynowe: 12,7 mm M2 i dwa 7,62 mm M240.

To są czołgi super nowoczesne, czołgi które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest można powiedzieć nowa jakość jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony czołgów, czyli więcej niż to co jest potrzebne dla powołania brygady czołgów – podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Polska pozyska 250 czołgów III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3.

Jest to najnowocześniejsza pod względem technicznym wersja czołgu ABRAMS, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020.

Wiele wskazuje na to, że nowe czołgi będą stacjonować także w Białej Podlaskiej. Tak przynajmniej możemy wywnioskować ze słów Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

– Chciałem podkreślić, że czołgi te będą dyslokowane na wschodzie naszego kraju, w 18 Dywizji Zmechanizowanej, tej najmłodszej, powstałej w 2018 roku, a w tym roku certyfikowanej, posiadającej już pełną zdolność bojową. Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie, a więc nie będzie konieczności dyslokacji w sytuacji zagrożenia. Te czołgi będą na pierwszej linii obrony, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba – zaznaczył szef MON.

Dzień przybycia pierwszych Abramsów do Polski, to będzie kolejny wielki dzień naszej armii i bialskiego garnizony. Przypomnijmy, że o powrót wojska do Białej Podlaskiej od lat zabiegał senator Grzegorz Bierecki. 9 lipca jego starania zostały oficjalnie przypieczętowane – a nad bialskim garnizonem znowu zawisła biało-czerwona flaga.

Czytaj także: Co za tupet, prezydent Litwiniuk próbuje sobie przywłaszczyć sukces senatora Grzegorza Biereckiego?

Fot. MON