Burze w województwie lubelskim. Najwięcej interwencji w powiecie bialskim

W związku z sobotnimi burzami lubelscy strażacy zanotowali 31 interwencji. Najwięcej, bo aż 23 z nich, dotyczyło powiatu bialskiego. Na Lubelszczyźnie od poniedziałku obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem.

„23 z 31 wyjazdów do zdarzeń pogodowych w sobotę miało miejsce w pow. bialskim. 17 z nich dotyczyło pompowania wody z zalanych pomieszczeń, a pozostałe połamanych gałęzi i drzew. Dementujemy informacje o trąbie powietrznej w rejonie Terespola. Z tego co wiemy, to przeszła ona po stronie białoruskiej” – powiedział dyżurny KW PSP w Lublinie mł. bryg. Sylwester Wójcik.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla przeważającej części województwa lubelskiego ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem. „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 100 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad” – przekazano w komunikacie IMGW.

Oprócz ostrzeżenie przed burzami z gradem, w dalszym ciągu przewidywane są także upału. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do godz. 20 w niedzielę we wszystkich powiatach Lubelszczyzny. Jak poinformował na Twitterze IMGW, w sobotę najwyższą temperaturę w kraju, bo aż 33,3°C zanotowano w Ciciborze. We Włodawie i w Terespolu na termometrach widniała temperatura – 33,2°C.

Fot. pixabay