Jacek Sasin w Lublinie: „Dorównamy do najbardziej rozwiniętych krajów UE”

– Po raz pierwszy w historii mamy szansę dorównania poziomem rozwoju krajom Europy Zachodniej – powiedział dziś w Lublinie wicepremier Jacek Sasin. Polityk reprezentujący w Sejmie m.in. nasz region uczestniczył w konferencji otwierającej konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Lubelszczyzna jest pierwszym regionem, który rozpoczyna konsultacje dotyczące podziału pieniądzy. Przypomnijmy, że nasze województwo ma otrzymać niebawem ponad 2, 2 mld euro unijnych środków. To o 42 miliony euro więcej, niż w poprzedniej perspektywie finansowej.

– Jesteśmy na progu kolejnego skoku cywilizacyjnego, który możemy wspólnie wykonać. Możemy i musimy wykonać, bo Polska i Polacy oczekują bardzo szybkiego rozwoju, szybkiego wzrostu poziomu życia, dorównania do tych najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Dzisiaj takie szanse przed nami stoją, szanse które nie są iluzoryczne i rozłożone na dalekie dziesięciolecia, ale szanse które są w zasięgu ręki – powiedział Jacek Sasin.

Wicepremier podkreślał, że nasze województwo potrzebuje szczególnego wsparcia i zainteresowania.

– Nie możemy się dłużej godzić na taki stan rzeczy, że Lubelszczyzna jest najsłabiej rozwiniętym, najbiedniejszym regionem w Polsce i jednym z najbiedniejszych w całej Unii Europejskiej – powiedział. – Dlatego jestem przekonany, że pieniądze, które są do dyspozycji, będą wykorzystane bardzo dobrze.

Szacuje się, że pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej trafią do nas w połowie przyszłego roku.

 

Źródło: Radio Lublin/podlaski.info Autor: red.
Fot. Piotr Wójcik/UMWL