15 sierpnia pobiegną „Tropem Wilczym”

Już po raz kolejny mieszkańcy naszych miast pobiegną „Tropem Wilczym”, by uczcić Żołnierzy Wyklętych. W tym roku, ze względu na rygor sanitarny, impreza, która tradycyjnie odbywa się 1 marca została przełożona na 15 sierpnia.

Hołd bohaterom naszej drugiej konspiracji będzie można oddać m.in w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Parczewie, Terespolu czy Konstantynowie. 20 czerwca pamięć bohaterów uczczono również w Kodniu, gdzie ze względu na odpust nie możliwe było przeprowadzenie biegu 15 sierpnia.

Bieg Tropem Wilczym – jest ogólnopolską akcją organizowaną od 2013 roku przez Fundację Wolność i Demokracja, jako upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowionego z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od początku w utrwalenie pamięci o naszych niezłomnych bohaterach zaangażowany był także senator Grzegorz Bierecki, który za zasługi na tym polu został  uhonorowany bardzo rzadkim wyróżnieniem – pierścieniem Inki.

Jak informują organizatorzy, „celem biegu jest: oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP – tzw. Żołnierzom Wyklętym, poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacji idei biegania.”

Długość trasy organizowanego biegu: 1963 m – dystans symboliczny upamiętniający rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak – ps. Lalek.