Święto Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej

Już dziś, ze względu na przypadający 15 sierpnia odpust w sanktuarium w Kodniu, w Białej Podlaskiej odbyło się Święto Wojska Polskiego. W państwowej uroczystości uczestniczyli między innymi poseł Dariusz Stefaniuk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, dowódca I Warszawskiej Brygady Pancernej gen. bryg. Jarosław Górowski. oraz wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. 

Podczas obchodów złożono wiązanki i zapalono znicze w miejscach pamięci narodowej :

● przy pomniku 34. Pułku Piechoty na ul. Warszawskiej

● pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej przy kościele Bł. Honorata Koźmińskiego

● na Cmentarzu Katolickim

● i na Placu Wolności pod Ścianą Straceń.

Uroczystościom towarzysza także msza w Kościele Garnizonowym.

Następnie miał miejsce uroczysty przemarsz z orkiestrą i zbiórka na Placu Apelowym 23. BLP na terenie dawnego lotniska. Apel został przyjęty przez gen. bryg. Jarosław Górowskiego, a wicewojewoda Gmitruczuk w imieniu wicepremiera Piotra Glińskiego wręczył medale  „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. radni Dariusz Litwiniuk i Adam Chodziński, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski i bialski przedsiębiorca Stanisław Romaniuk.

Z kolei gen. bryg. Jarosław Górowski oraz dowódcy garnizonu wręczyli odznaczenia i awanse żołnierzom.

W swoim wystąpieniu wicewojewoda przypomniał o bohaterskiej postawie Polaków, w tym także mieszkańców naszego regionu podczas odpierania bolszewickiej nawały. Podziękował też społecznikom za pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach. W swoim przemówieniu do żołnierzy wicewojewoda podziękował im za wierną służbę Ojczyźnie i wyraził radość z powodu powrotu garnizonu do Białej Podlaskiej, o który od lat zabiegał senator Grzegorz Bierecki i obecny podczas dzisiejszej uroczystości poseł Dariusz Stefaniuk.

Sam poseł przyznał w swoim wystąpieniu, że nie będzie ustawał w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa naszego regionu. Jak zaznaczył, powrót żołnierzy na Południowe Podlasie to ważny krok w tym kierunku. Stefaniuk zapewnił, że bialscy żołnierze będą dysponować najnowocześniejszym sprzętem i pełnym wsparciem polskich władz. Poseł Stefaniuk odniósł się również do powtarzanych ostatnio dość często sugestii prezydenta Michała Litwiniuka, w których włodarz Białej Podlaskiej próbuje przypisywać sobie zasługi rządu i polityków PiS. Stefaniuk przypomniał, że środowisko bialskiej PO śmiało się ze starań zarówno ministra Macierewicza jak i Błaszczaka i wykazał, że to właśnie nim, oraz latom pracy premier Szydło i premiera Morawieckiego udało się przywrócić jednostkę.