Mamy to! W Międzyrzecu ogłoszono przetarg na realizację drogi ekspresowej S19

To ważny dzień dla naszego regionu. W Międzyrzecu Podlaskim odbyła się konferencja prasowa wiceministra infrastruktury Rafała Webera, wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka i wicestarosty bialskiego Janusza Skólimowskiego, której tematem było ogłoszenie przetargu na realizację drogi ekspresowej S19 na odcinku od granicy woj. lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego.

– Każdy kilometr nowej drogi to dodatkowe możliwości przyciągania przedsiębiorców i możliwości rozwojowe dla danego regionu – mówił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki na otwarciu nowych odcinków Via Baltica. Dziś słowa te przypomniał minister Rafał Weber ogłaszając przetarg na rozbudowę drogi, na którą mieszkańcy Południowego Podlasia czekają od lat.

„Każda taka droga to kręgosłup rozwojowy, dodatkowe możliwości w powiatach i województwach” – mówił szef rządu.

Wiceminister przypomniał, że największy w historii Polski program budowy dróg o budżecie na ponad 290 mld zł „tworzy spójną całość infrastrukturalną”. Powstanie „wiele brakujących odcinków, obwodnic i zjazdów, tworzących znakomite perspektywy rozwojowe” – jednym z nich ma być właśnie s19.

Z kolei wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk podkreślił, że program budowy dróg opiera się w ponad 80 proc. na budżecie państwa, a korzystają na nim nie tylko mieszkańcy, ale także przedsiębiorcy, którzy biorą udział w przetargach i mogą je realizować.

Tych przykładów jest wiele i S19 będzie kolejnym, ale przecież inne również już powstają i wychodzą ze sfery marzeń do realizacji.

„Autostrada A2 od Siedlec do granicy, autostrada A18, a prócz tego drogi, które praktycznie były wcześniej tylko namalowanymi fragmentami flamastrem na mapie, a nie było na nie finansowania. Dzisiaj to finansowanie jest” – zapewniał premier kilka dni temu, a dziś przypomnieli o tym wiceminister i wicewojewoda.

Według polityków uczestniczących w konferencji program ma służyć temu, aby Polska była jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie. „Powałkowana Polska ma zostać scalona” – przypomniano słowa premiera.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że w programie budowy dróg krajowych są 292 mld zł. „Takie dokładnie środki zostały zabezpieczone po to, aby do 2030 r. Polska była objęta ponad 8 tys. dróg szybkiego ruchu” – mówił. Zapewnił, że inwestycje drogowe będą prowadzone w każdym regionie. „Rządowy program budowy dróg krajowych, który w ramach +Polskiego Ładu+ przyjdzie nam realizować, to epokowe wydarzenia inwestycyjne. Jestem przekonany, że po zakończeniu realizacji tego programu, Polska będzie w ekstraklasie państw europejskich najlepiej skomunikowanych” – powiedział Weber.