Tysiące nowych miejsc pracy, wsparcie dla emerytów i ogromne pieniądze na infrastrukturę. Rząd odpowiada na pytania o Polski Ład

Polska przez 25 lat rozwijała się nierównomiernie. Owoce wzrostu docierały tylko do nielicznych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jako pierwszy postanowił zmienić tę sytuację i to z powodzeniem. Co szczególnie widać we wschodnich rejonach naszego kraju. Teraz PiS decyduje się na kolejny krok w celu zrównoważenia rozwoju Polski.

– Zmieniliśmy to. Postawiliśmy na sprawiedliwy i zrównoważony rozwój. Ambitną politykę społeczną połączyliśmy z odpowiedzialną polityką budżetową. Nasz program odmienił życie szerokich grup społecznych. Dzięki naszym działaniom z politycznego słownika zniknęły takie wyrażenia jak „nie da się”, „nie można” czy „to niemożliwe”. Przełamaliśmy imposybilizm, który toczył państwo polskie, gdy rządziła koalicja PO-PSL – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki i dodaje – Realizujemy nasze obietnice. Pierwsze programy Polskiego Ładu ruszyły już 1 lipca. To potwierdzenie tego, że nasz rząd dotrzymuje słowa!

Plany są rzeczywiście ambitne, tym bardziej, że Polska i świat, wciąż podnoszą się po katastrofie, jaką była pandemia koronawirusa. Dzięki odpowiedzialnej polityce naszego rządu udało nam się wyjść z tego obronną ręką o czym przypomina premier Mateusz Morawiecki.
– Za nami najtrudniejszy rok w historii III RP. Pandemia koronawirusa doprowadziła do globalnej katastrofy gospodarczej – największej od czasów II wojny światowej. Polska na tle największych gospodarek świata wyszła ze zderzenia z pandemią obronną ręką. Wg szacunków Komisji Europejskiej spadek polskiego PKB w 2020 r. wyniósł zaledwie 2,7 proc. To trzeci, najlepszy wynik gospodarczy w całej Unii Europejskiej. Przetrwaliśmy ten rok w lepszej kondycji niż takie potęgi gospodarcze jak Francja, czy Niemcy. Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej są równie optymistyczne. Polska gospodarka ma szansę poradzić sobie z kryzysem najlepiej spośród wszystkich gospodarek w Unii Europejskiej. Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. polskie PKB wzrośnie o 4,8 proc. Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu rządu Prawa i Sprawiedliwości wywalczyliśmy ok. 770 mld zł. To największe w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej środki dla Polski. To gigantyczne środki w ramach budżetu Wieloletnich Ram Finansowych oraz z instrumentów Funduszu Odbudowy. Skorzystają z nich wszyscy Polacy – polskie rodziny, przedsiębiorcy, pracownicy, seniorzy i młodzi ludzie – zauważa szef rządu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomina, że w obliczu kryzysu COVID-19 uruchomiono bezprecedensowe środki osłonowe. 237,91 mld zł z Tarczy Antykryzysowej, która wspiera tysiące firm i 8,2 mln miejsc pracy.

Dlaczego zatem potrzebujemy Polskiego Ładu?

Odpowiedź jest jasna. Pandemia COVID-19 wywołała najpoważniejszy kryzys gospodarczy w ostatnich dziesięcioleciach. To kryzys, który niesie ogromne ryzyka, ale też szanse. To czas wielkiej próby. Trzeba odpowiedzieć na nową architekturę wyzwań, którą stworzyła pandemia COVID-19.  Polski Ład ma przywrócić nam porządek, który został wywrócony do góry nogami przez pandemię koronawirusa.

Gołym okiem widać, że kryzys zmieni światową gospodarkę. Do tego wyścigu trzeba być dobrze przygotowanym. Nie można zacząć się nad tym zastanawiać za rok, gdy wszystkie państwa będą już realizować swoje ambitne polityki. Musimy być gotowi już teraz. Polski Ład to nie tylko plan wyjścia z kryzysu. To przede wszystkim jasna droga, która pozwoli nam szybciej skrócić dystans do Zachodniej Europy.

– Marzymy o Polsce, w której wszyscy będą mogli bezpiecznie żyć i pracować za godne pieniądze. Dlatego odpowiedzią na wyzwania, jakie postawił przed nami kryzys COVID-19 musi być nowa strategia działania – przypominają politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, dodając, że Skuteczna realizacja Polskiego Ładu pozwoli Polakom osiągać dochody porównywalne do tych we Włoszech, Portugalii czy Hiszpanii już w najbliższej dekadzie.
Aby tak się stało należy dobrze pokierować impulsem inwestycyjnym, który da nam Polski Ład i środki unijne. Polska gospodarka ma być dobrze naoliwioną machiną, a polskie firmy jeszcze bardziej konkurencyjne na europejskich  i światowych rynkach.

Jednak mimo zapewnień polityków, wciąż część społeczeństwa zadaje sobie pytania, czy tego typu wielki program przebudowy nie wiąże się z ryzykiem, że niektóre grupy mogą na tym stracić. Postanowiliśmy zebrać kilka takich pytań, które pojawiają się w przestrzeni publicznej i odpowiedzieć wykorzystując informacje przesłane przez parlamentarzystów PiS.

Czy przez Polski Ład stracą emeryci, niepełnosprawni i najbiedniejsi?

W przypadku ulg na rehabilitacje oraz leki w finalnym projekcie przygotowujemy rozwiązanie, które uwzględni istniejące preferencje dla podatników. Będzie to również dotyczyć osób najuboższych, które korzystały z kwoty wolnej od podatku w obecnym systemie podatkowym. Te osoby nie stracą na nowych rozwiązaniach. Wkrótce Ministerstwo Finansów przedstawi projekt ustawy, który rozwieje wątpliwości.

Kiedy założenia Polskiego Ładu wejdą w życie?

• Większość projektów jest na etapie konsultacji lub po przyjęciu przez Radę Ministrów.
• Od 1 lipca znieśliśmy limity do specjalistów i uruchomiliśmy program „Profilaktyka 40 PLUS”.
• Do konsultacji trafił projekt ustawy dot. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, pakiet reform podatkowych. , a także program Dom bez formalności.

Szymon Hołownia twierdzi, że Polski ład jest napisany chaotycznie.

Opinia Pana Hołowni nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W Polskim Ładzie prezentujemy konkretne cele oraz narzędzia, które posłużą nam do ich realizacji. Program uwzględnia najważniejsze obszary życia gospodarczego i społecznego.

Q: Skąd będą pochodziły środki na realizację Polskiego Ładu? Czy rząd ma wszystko „policzone”?

Ostatnie 5 lat pokazało, że potrafimy umiejętnie łączyć ambitną politykę społeczną i inwestycyjną z odpowiedzialną polityką budżetową. W 2015 r. ówczesny minister finansów Jacek Rostowski straszył, że naszych propozycji programowych, jak 500 plus, nie da się sfinansować i doprowadzą one do zapaści finansów publicznych. Rzeczywistość pokazała, jak bardzo politycy koalicji PO-PSL się mylili. Nie tylko zrealizowaliśmy nasze obietnice, ale wyraźnie poprawiliśmy sytuację budżetową. W ciągu 5 ostatnich lat dochody budżetowe Polski wzrosły o ponad 130 mld zł (45 proc.). Od 2015 r. zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. Dzięki lepiej uszczelnionemu i bardziej sprawiedliwemu systemowi podatkowemu wpływy do budżetu w latach 2016-2019 konsekwentnie rosły: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT – o 46,7 proc., z CIT – o 54,7 proc. Odzyskane środki zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach.

• Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. emerytura i jednorazowa 14. emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny (o ok. 90 proc.), przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) – to działania nie mogłyby zostać zrealizowane, gdyby nie nasza odpowiedzialna polityka gospodarcza i żelazna dyscyplina w zarządzaniu finansami publicznymi. Dzięki tym środkom przeprowadziliśmy wielkie programy inwestycyjne. Np. kilkukrotnie zwiększyliśmy wydatki na drogi gminne
i powiatowe finansowane z budżetu państwa.

• Dziś opozycja znów powtarza te same frazesy, które towarzyszyły ocenie naszego programu w 2015 r. Nie proponuje merytorycznej debaty nt. wyzwań, jakie czekają w ciągu następnej dekady. Polski Ład jest naszą odpowiedzią na wyzwania, które przed nami stoją. To Polski Ład zdecyduje o rozwoju naszego państwa na następne dekady. Dlatego zapraszamy wszystkich do realizacji tego wielkiego programu.
• Wielokrotnie pokazywaliśmy, że potrafimy realizować nawet najbardziej ambitne programy. To odróżnia rządy Zjednoczonej Prawicy, od rządów naszych poprzedników – potrafiliśmy przejść od słów do czynów.

 Rząd, jak się chwali, przeznaczył 237,91 mld zł na pomoc przedsiębiorcom. Czy jako państwo stać nas teraz na Polski Ład?

• To prawda, że dzięki naszym szybkim i skutecznym działaniom przeznaczyliśmy na pomoc przedsiębiorcom 237,91 mld zł w postaci bezpośrednich dotacji oraz gwarancji płynnościowych. Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę. Dzięki temu uratowaliśmy wiele firm przed upadkiem. Wg ostatnich danych Eurostatu (za maj 2021 r.) mamy też niską stopę bezrobocia – 3,8 proc.
• Nasza gospodarka okazała się odporna na ekonomiczne skutki pandemii – to przede wszystkim sukces polskich pracodawców, przedsiębiorców oraz pracowników, ale także rezultat szybkich i kompleksowych działań podejmowanych przez rząd. Jesteśmy gotowi na realizację nowych wyzwań – Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu.
• Bez wsparcia, które otrzymali przedsiębiorcy nie bylibyśmy zdolni do tak szybkiego stawienia czoła nowym wyzwaniom. Do tego wyścigu trzeba być dobrze przygotowanym. Nie można zacząć się nad tym zastanawiać za rok, gdy wszystkie państwa będą już realizować swoje ambitne polityki uzdrawiania gospodarki po pandemii. Musimy być gotowi już teraz.

Rząd i PiS ogłaszając Polski Ład szykuje się na przyspieszone wybory?

• Polski Ład nie jest programem wyborczym. To nasza odpowiedź na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Nie możemy czekać i musimy działać już teraz, aby Polska jak najlepiej odnalazła się w rzeczywistości po pandemii.
• Polski Ład to strategiczna wizja rozwoju Polski. Program prezentujemy w tej chwili, ponieważ chcemy do końca kadencji parlamentu wprowadzić jak najwięcej reform poprawiających życie Polaków i ulepszających naszą gospodarkę. Dzięki temu Polska zyska potężny impuls rozwojowy, który zdefiniuje nasze położenie – gospodarcze, technologiczne, społeczne i polityczne – w ciągu następnej dekady.

Czy Polski Ład to kolejny pokaz etatyzmu PiS-u i dławienia prywatnej inicjatywy?

• Kryzys jest sytuacją wyjątkową, a pandemia COVID-19 to największa globalna katastrofa od zakończenia II wojny światowej. W takich warunkach państwo musi wziąć większą odpowiedzialność za inwestycje, jednak nigdy nie będzie w stanie zastąpić prywatnej przedsiębiorczości.
• Wielokrotnie udowodniliśmy, że cenimy przedsiębiorców i ich wkład w rozwój polskiej gospodarki oraz budowę naszego państwa.
• To oczywiste, że dalszy rozwój gospodarczy zależy w znacznym stopniu od siły polskich przedsiębiorstw i od tego, czy będą potrafiły odnaleźć się w nowym, pocovidowym świecie – Polski Ład jest odpowiedzią na te wyzwania. W tym niepewnym czasie chcemy zbudować stabilne fundamenty, dzięki którym przedsiębiorcy zyskają poczucie bezpieczeństwa i pewność rozwoju. Dzięki naszym działaniom prywatne firmy będą mogły liczyć na jeszcze większą liczbę zamówień.

Czy Polski Ład doprowadzi do zadłużenia Polski?

• Od początku naszych rządów prowadzimy odpowiedzialną politykę finansową. Poprawiliśmy ściągalność podatków, pokonaliśmy mafie vatowskie, poprawiliśmy sytuację budżetową. Nasze działania są doceniane przez instytucje międzynarodowe.
• Komisja Europejska przedstawiła bardzo dobre dane dla Polski. Nasz kraj posiada bardzo wysoką wiarygodnością finansową i gospodarczą.
• Nawet po 2020 r. nasz dług jest niższy niż dług zamożnych państw Europy Zachodniej (np. Holandii, Francji czy Niemiec).
• W pełni panujemy nad zadłużeniem naszego kraju i to pomimo znacznego wzrostu wydatków w związku ratowaniem gospodarki przed kryzysem. Jesteśmy w lepszej sytuacji niż wiele innych państw Europy i świata.
• Wzrost długu w Polsce związany z działaniami antykryzysowymi będzie zbliżony do średniej unijnej. Zdaniem Komisji Europejskiej w przyszłym roku Polska znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów w Unii Europejskiej z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Polski Ład opiera się na pięciu filarach. W kolejnych odsłonach naszego cyklu, będziemy opisywać każdy z nich.

5 FILARÓW POLSKIEGO ŁADU
• Plan na zdrowie – 7 proc. PKB na zdrowie.
• Obniżka podatków dla 18 mln Polaków.
• Inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.
• Mój dom – mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności.
• Emerytury bez podatku do 2500 zł.
ORAZ
• Ambitne wsparcie polskich rodzin – kapitał opiekuńczy.
• Finanse samorządów – wsparcie samorządów.