Polska nie wpuści nielegalnych imigrantów. Na granicy staje płot!

– Wschodnia granica Polski jest uznawana za najlepiej chronioną granicę Unii Europejskiej, a nasza Straż Graniczna jest w pełni profesjonalna. Korzystamy też z pomocy wojska. Na granicy z Białorusią działamy skutecznie – mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Na granicy polsko-białoruskiej budowany jest płot. Ma on powtrzymać falę nielegalnych imigrantów, których próbują przerzucić do Polski ludzie Aleksandra Łukaszenki. 

Jak informuje rząd, próby nielegalnego przekroczenia dotyczą głównie odcinka granicy, który chroni Podlaski Oddział Straży Granicznej. Łączna długość granicy RP z Białorusią wynosi 418 km. Ochraniana jest przez 19 placówek SG (12 placówek w Podlaskim OSG i 7 placówek w Nadbużańskim OSG). Najbardziej narażony na nielegalne przekroczenie granicy jest odcinek o długość 187 km. Do działań na tym odcinku zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego. Do ochrony granicy Straż Graniczna wykorzystuje techniczne urządzenia obserwacyjne, dzięki czemu może natychmiast reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Według danych Straży Granicznej w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 2 100 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 342 osób, a 758 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców prowadzonych przez SG. Od początku lipca br. do 17 sierpnia br. z  terytorium Polski zostało przekazanych 380 cudzoziemców (w tym również do kraju ich pochodzenia).

Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Z tego funkcjonariusze udaremnili przekroczenie granicy 130 osobom, a  8 cudzoziemców zostało zatrzymanych.

– Priorytetem rządu jest bezpieczeństwo polskich obywateli. W związku z tym osoby, które trafiają do zamkniętych ośrodków, są weryfikowane przez polskie służby pod kątem bezpieczeństwa. W tym czasie jest prowadzone postępowanie w sprawie udzielenia pomocy międzynarodowej, bądź deportacji do kraju pochodzenia – czytamy w informacji rządu.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku sprzeciwia się nielegalnej i niekontrolowanej migracji. Nie ma zgody Polski na wjazd do naszego kraju osób, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych obywateli – podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Źródło: gov.pl, wPolityce.pl Autor: red.
Fot. tt/Maciej Wąsik