Trąba powietrzna nieopodal naszego regionu zniszczyła szkołę

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Goździe zniszczona wskutek gwałtownej burzy, która przeszła w gminie Kłoczew, zostanie wyremontowana. Pomoc zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego. Uczestniczyli w nim także wojewoda lubelski Lech Sprawka, wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski oraz dyrektor szkoły Iwona Mroczek.

– Środki finansowe w wysokości takiej, jakiej będzie potrzeba, zostaną przeznaczone na ten cel natychmiast – zaznaczył minister Czarnek. Remont będzie możliwy dzięki funduszom pochodzącym z rezerwy subwencji oświatowej. – Czekamy na dopełnienie formalności, które Pan wójt już rozpoczął – dodał.

– Rok szkolny rozpocznie się planowo, zgodnie z kalendarzem ogólnopolskim. Nie ma zagrożenia, aby zajęcia, zarówno te lekcyjne, jak i wychowania fizycznego nie były prowadzone – zapewniał wójt Zanon Stefanowski. – Cieszę się z deklaracji Pana ministra, że zostaną nam przekazane środki z ministerstwa edukacji i nauki na gruntowny remont – dodał.

Podczas nawałnicy uszkodzona została część dachu sali gimnastycznej oraz budynku głównego szkoły w Goździe. Wichura zerwała pokrycie dachowe, połamała elementy konstrukcji dachu. Zerwane zostały rynny, obróbki blacharskie, uszkodzone ścianki szczytowe, kominy wentylacyjne. Woda zalała pomieszczenia, sale lekcyjne i halę gimnastyczną, w której poważnemu uszkodzeniu uległ parkiet. Zniszczenia są widoczne także na placu szkolnym. Ucierpiało ogrodzenie. Jego przęsła uszkodziły upadające drzewa oraz ich konary. Pochylnię dla niepełnosprawnych potłukły połamane płytki upadające elementy dachu.

Straty dotknęły również rolników. Zniszczonych zostało niemal doszczętnie wiele upraw kukurydzy, malin i innych roślin w tym rejonie. – Jesteśmy po rozmowie z Panem wojewodą oraz Panem wójtem. Mamy pełen obraz sytuacji, obraz zniszczeń dokonanych przez żywioł – mówił minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek w porozumieniu z ministrem rolnictwa zapowiedział również uruchomienie specjalnego trybu pomocy rolnikom.

– Jutro na konto gminy Kłoczew trafi 46 500 zł z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych dla 14 poszkodowanych rodzin. Dzisiaj wydałem decyzję o uruchomieniu tych środków z budżetu wojewody lubelskiego na rok 2021 – podkreślił Lech Sprawka.

Wojewoda poinformował, że w Ministerstwie Obrony Narodowej znajduje się wniosek o pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dla osób najbardziej poszkodowanych przez żywioł. Zwrócił się także o pomoc w utylizacji niebezpiecznych odpadów do puławskich Azotów oraz prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, aby wspomógł władze gminy w kosztach związanych z utulizacją odpadów.

Lech Sprawka przypomniał także zasady i możliwości udzielania wsparcia finasowego dla właścicieli uszkodzonych budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz zniszczonych upraw. – Na bieżąco, jeśli jest taka potrzeba, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie służy merytoryczną pomocą – dodał.