Nowe metody oszustów. Sprzedawał konsolę, stracił pieniądze

Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie od nas pieniędzy. Ponad 1,5 tys. złotych stracił mieszkaniec gminy Leśna Podlaska podczas sprzedaży konsoli do gry na portalu ogłoszeniowym. Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę podczas korzystania z internetu. 

Do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec gminy Leśna Podlaska. Z relacji mężczyzny wynikało, że padł ofiarą oszustów. W poniedziałkowy wieczór, na jednym z portali ogłoszeniowych mężczyzna wystawił do sprzedaży konsole do gry.  Po około 40 minutach, za pomocą komunikatora, skontaktowała się z nim osoba zainteresowana zakupem.

Po ustaleniu szczegółów transakcji pokrzywdzony otrzymał wiadomość, jak sądził, od firmy kurierskiej, w której znajdował się link. Gdy mężczyzna na niego kliknął pojawiły się dane kupującego wraz z jego danymi adresowymi oraz pola, które wypełnić miał sprzedający. Z przekazanej mężczyźnie informacji wynikało, że dane te miały posłużyć odebraniu pieniędzy za sprzedany przedmiot. Kiedy wypełnił wymagane pola pojawiło się okienko na kod sms, potwierdzający transakcję, jednak pokrzywdzony nie otrzymał żadnego sms-a na swój telefon – relacjonuje kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z policji w Białej Podlaskiej.

Mężczyzna zalogował się na swoje konto bankowe. Szybko dostrzegł, że nieznany sprawca zrealizował dwie transakcje, za pośrednictwem nowo założonych kart elektronicznych. W wyniku działania oszusta mężczyzna stracił ponad 1,5 tysiąca złotych. Policjanci wyjaśniają okoliczności i poszukują sprawcy.

Apelujemy o ostrożność w Internecie. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo – przestrzega Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. pixabay