Obietnice stają się faktem! Jest przetarg na trasę z Międzyrzeca do Kocka

To kolejne historyczne wydarzenie w naszym regionie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 w województwie lubelskim: Międzyrzec Podlaski – Radzyń Podlaski oraz Radzyń Podlaski – Kock. Łączna długość obu odcinków, które będą realizowane w ramach budowy międzynarodowej trasy Via Carpatia, to ok. 40 km.

– Ogłoszone dziś przetargi na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Lubelszczyzny, ale także dla wszystkich kierowców podróżujących na trasie Lublin – Białystok. Konsekwentnie realizujemy tak bardzo potrzebny Polsce Wschodniej szlak transportowy, jakim w ciągu kilku najbliższych lat stanie się trasa Via Carpatia – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnia obietnice. Dziś mamy kolejny tego przykład. Powstanie droga, która doskonale skomunikuje Białą Podlaską, Miedzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski i mniejsze miejscowości regionu z Lublinem. Cieszę się, że starania, które czyniłem wraz z senatorem Grzegorzem Biereckim, przynoszą tak dobre efekty dla Południowego Podlasia – podkreślał poseł Dariusz Stefaniuk.

Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zaprojektowanie trasy, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

– Tylko w tym miesiącu rozpoczęły się przetargi na realizację w sumie blisko 80 km drogi ekspresowej S19 w województwie lubelskim. Mam nadzieję, że inwestycja ta przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju gospodarczego tego regionu – dodawał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W ramach zadania wybudowane zostaną dwa odcinki dwujezdniowej drogi ekspresowej, od końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego do początku obwodnicy Kocka, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.

Międzyrzec Podlaski – Radzyń Podlaski

Odcinek Międzyrzec Podlaski – Radzyń Podlaski będzie miał ok. 22 km długości. Na początkowym fragmencie trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie poprowadzona zostanie nowym korytarzem i od zachodniej strony ominie Kąkolewnicę. Planowane są dwa węzły drogowe: Kąkolewnica – w okolicach miejscowości Grabowiec oraz Radzyń Podlaski Północ. Powstaną ponadto mosty oraz wiadukty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.

Radzyń Podlaski – Kock

Odcinek S19 między Radzyniem Podlaskim a Kockiem będzie miał ok. 18 km długości. Trasa powstanie w istniejącym korytarzu drogi krajowej nr 19. W ramach zadania wybudowane zostanie m.in. dwujezdniowe obejście Radzynia Podlaskiego, a także dwa węzły: Radzyń Podlaski Południe, który został zaplanowany na skrzyżowaniu z DK63 oraz Borki. Planowane są też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Sitno oraz MOP Paszki), mosty oraz wiadukty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.

S19 coraz bardziej zaawansowana

To kolejny i zarazem ostatni z zaplanowanych przetargów dla S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Lublina. W ubiegłym tygodniu ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy ok. 14-kilometrowego odcinka tej trasy od granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego (wraz z dobudową drugiej jezdni obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego).

Na początku sierpnia ogłoszone zostały dwa przetargi na zaprojektowanie i budowę drogi S19 między Kockiem a Lubartowem. To łącznie blisko 24 km drogi ekspresowej. Umowa na realizację 23-kilometrowego odcinka S19 Lubartów – Lublin została zawarta w lutym 2021 r.

 

Źródło: gov.pl Autor: red.
Fot. gov.pl