Premier Mateusz Morawiecki i minister Przemysław Czarnek na rozpoczęciu roku w Branicy Radzyńskiej

Premier Mateusz Morawiecki, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, senator Grzegorz Bierecki, poseł Dariusz Stefaniuk i wojewoda lubelski Lech Sprawka wzięli udział w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Branicy Radzyńskiej. To wielkie wyróżnienie dla naszego regionu i niezwykłe wydarzenie dla branickich uczniów.

Uroczystości ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego,połączone zostały z otwarciem nowej szkoły. Rozpoczęła je msza święta na placu przy nowym budynku.

Nowa szkoła w Branicy Radzyńskiej była bardzo oczekiwana przez nauczycieli,rodziców i uczniów. W ostatnich latach dzieci na skutek zamknięcia ze względu na stan techniczny poprzedniej placówki, musiały uczyć się w wiejskiej świetlicy. Poprzednia szkoła mieściła się w zabytkowym pałacu, który nie nadawał się do eksploatacji, a nowoczesne zmiany nie były możliwe do przeprowadzenia ze względu na ochronę konserwatorską.

Wybudowanie nowego budynku kosztowało 3,5 miliona złotych, a większość środków została przekazana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Podczas swojego przemówienia premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że nowa szkoła będzie funkcjonować normalnie i nauki nie zakłóci już „żadna pandemia”.

– Życzę, żebyście chorągwie waszych marzeń trzymali wysoko; żebyście mieli w sobie siłę i dumę ucznia oraz potrzebę sięgania ciągle wyżej – powiedział premier, zwracając się premier do uczniów placówki w Branicy Radzyńskiej, ale też do wszystkich uczniów w  Polsce.

Premier wyraził nadzieję na powrót „do tego normalnego życia koleżeńskiego, przyjacielskiego”. – Oby tak było, oby to trwało jak najdłużej, oby już nigdy żadna pandemia nie zakłóciła normalnego funkcjonowania szkoły – mówił szef rządu.

Premier powiedział też, jakie zadania stawia przed polskimi szkołami.

– Szkoła ma uczyć oczywiście języka polskiego, matematyki, przyrody, geografii i innych przedmiotów, ale nie tylko tego. Ma także uczyć odpowiedzialności, ma uczyć tego, czym jest przyjaźń, czym jest wspólnota, czym jest patriotyzm. Taka szkoła, wypełniona taką treścią, będzie dla nas, Polaków, wielkim wsparciem; wsparciem w poszukiwaniu tego co nowe, piękne, nieznane, ważne, inne – powiedział Mateusz Morawiecki.

W swoim wystąpieniu szef rządu przytoczył słowa Jana Pawła II, „że człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest niejako twórcą samego siebie”.

– Dodałbym: także twórcą otoczenia, twórcą wspólnoty wokół siebie. To jest takie nasze wielkie zadanie: abyśmy w chwilach próby, ale także w tych dniach normalności potrafili wykrzesać z siebie to najbardziej wartościoweTego wam życzę, drodzy uczniowie: żebyście mieli w sobie tę siłę, tę dumę, dumę ucznia i potrzebę sięgania ciągle wyżej. Żebyście proporce, chorągwie waszych marzeń trzymali wysoko, żebyście za nimi podążali, żeby były one ważne, dobre i piękne ” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Na uroczystości w Branicy zaproszona była również marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ale ze względu na inne obowiązki nie mogła przyjechać na Południowe Podlasie. Napisany przez nią list przeczytał poseł Dariusz Stefaniuk.

„Wykształcenie to szeroko otwarte okno na świat, które pozwala realizować marzenia. Uczmy się zatem, by wiedzieć więcej, by lepiej rozumieć ludzi i świat. Uczmy się dla dobrej wspólnej przyszłości. Bo jak mówi szesnastowieczne przysłowie: kto nigdy uczniem nie był, też mistrzem nie będzie.” – napisała Elżbieta Witek, zwracając się do uczniów.

Do uczniów w Branicy Radzyńskiej, ale też w całej Polsce swój apel skierował też minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

– Rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu. Wracamy do wspólnoty szkolnej i normalności. Musimy pamiętać jednak, że cały czas jesteśmy w pandemii koronawirusa. Sprzęt przekazany szkołom jest niezbędny do tego, aby zapewnić nam bezpieczeństwo, ale też niezbędne jest stosowanie się do wytycznych i zaleceń, które zostały przygotowane przez MEiN we współpracy z MZ. Zachęcamy wszystkich do szczepień. Szczepienia dzisiaj są jedynym znanym i skutecznym środkiem, który zabezpiecza nas przed ciężkim zachorowaniem – powiedział Czarnek.

„Cały czas rozmawiamy z panem premierem i mogę tylko uprzedzić, że już niebawem pan premier i to z własnej inicjatywy (…) ogłosi pewien program, który będzie największym wsparciem na unowocześnienie szkół w Polsce, ale unowocześnienie, jeśli chodzi o sposób edukacji i sprzęt, który będzie do tego służył. O szczegółach będzie pan premier już oznajmiał w kolejnych dniach” – ujawnił Czarnek.

Szef MEiN przypomniał również, że we wrześniu rusza pilotażowe przedsięwzięcie resortu – Poznaj Polskę – w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

„W tym funduszu jest dzisiaj 15 mln zł, ale patrzę w oczy pana premiera, który obiecał, że jeśli te 15 mln zł rzeczywiście będą wykorzystane przez szkoły, żeby jeździć z dziećmi na wycieczki do tych wszystkich wspaniałych punktów edukacyjnych rozsianych po całym kraju (…) – to ten fundusz będziemy uzupełniać panie premierze, za co już z góry panu premierowi dziękujemy” – powiedział.

Czarnek ocenił, że jest to największa akcja wsparcia tego rodzaju w historii szkoły. „Takiego dofinansowania do wycieczek nigdy nie było” – mówił