Premier: rozpoczęcie II wojny światowej było wynikiem sojuszu Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego

Nie możemy zapomnieć, że rozpoczęcie II wojny światowej było wynikiem sojuszu dwóch totalitarnych państw: Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego – zwrócił uwagę w środę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej,

„1 września w 1939 roku przypadał w piątek. Każdego innego roku, ta data kojarzyłaby się nam w Polsce z początkiem roku szkolnego. Ale 82 lata temu 1 września był dniem, w którym wybuchła wojna, nazwana później po raz kolejny światową” – napisał. 

Przypomniał, że „w 1939 roku w wielu szkołach w Polsce zamiast pierwszego dzwonka, słychać były syreny alarmowe, huk pocisków i bomb z armat i niemieckich samolotów”. Premier podkreślił, że „wojna ukazała cały swój tragizm, tym większy, iż Generalplan Ost przewidywał eksterminację 85 proc. Polaków, reszta natomiast miała zostać sprowadzona do roli niewolników, pracujących dla germańskich +nadludzi+”.

Morawiecki zwrócił uwagę, że „Polacy byli, pierwszymi w Europie, ofiarami tego niemieckiego eksperymentu”. Zauważył, że „nie ma chyba w Polsce rodziny, która nie utraciłaby kogoś bliskiego w wyniku wojny”.

„Z niepokojem patrzymy dzisiaj na zjawisko relatywizmu, gdzie Niemcy stają się ofiarami, a nie sprawcami II wojny światowej. Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej prawdzie. Rozpoczęcie II wojny światowej było wynikiem sojuszu dwóch totalitarnych państw: Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Zbliżenie obu totalitaryzmów nastąpiło przy milczącej aprobacie Zachodniej Europy, która godząc się na ustępstwa wobec zła, wydawała wyrok na samą siebie” – napisał.