Spotkanie „Nad Bugiem”

W restauracji Galeria Smaków w Terespolu odbyło się spotkanie z pisarką Justyną Lipecką-Mazur – autorką książki pt. ,,Nad Bugiem”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć również zatytułowana ,,Nad Bugiem” autorstwa jej starszego brata – Lecha Mazura.

Wydarzenie rozpoczęło się od występu zespołu ludowego ,,Podlasiacy” działającego przy Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Zespół wystąpił w kameralnym składzie: akordeon, skrzypce i kontrabas, prezentując polskie utwory ludowe w tym m.in.: ,,Polesia czar”, i specjalnie zamówioną przez autorkę – powojenną piosenkę ,,Samotny stoję nad Bugiem”. Utwór ten w swym przekazie idealnie odnosi się do opisywanej w książce historii młodego małżeństwa rozdzielonego przez wojenną zawieruchę.

Spotkanie, prowadzone przez dyrektorkę MOK Annę Pietrusik, było pierwszą po wydaniu książki okazją do spotkania się autorki z czytelnikami, którzy licznie pojawili się w sali restauracji. Rozmawiano min. o tym skąd wziął się pomysł na książkę, jak przebiegał proces przygotowania się do pisania, jak autorka zbierała materiały, jak poznawała ówczesne realia i fakty oraz jak przebiegał sam proces tworzenia. Okazało się, że wiele osób przeczytało już książkę, która była dostępna już kilka miesięcy temu w terespolskich sklepach. Pozostali mieli okazję by móc ją dla siebie zakupić wraz z dedykacją autorki.

W drugiej części spotkania ceniony w regionie fotografik Lech Mazur opowiedział publiczności w jaki sposób swoim obiektywem ujmuje, na przestrzeni wielu lat, piękne krajobrazy rzeki Bug. Zdradził, że za każdym razem, gdy pojawi się nad rzeką znajdzie chwilę i moment, który idealnie nadaje się do utrwalenia. Jest znawcą meandrów Buga począwszy od Włodawy, przez Terespol i aż po Drohiczyn.

Książka ,,Nad Bugiem” napisana jest w bardzo przystępnym i przyjemnym dla czytelnika stylu. Opowiada o bazującej na faktach historii młodych małżonków (Julii i Stanisława), którzy osiedlili się w Terespolu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Stanisław rozpoczął pracę na lotnisku w Małaszewiczach a Julia zajęła się prowadzeniem domu w Terespolu. Opisy ówczesnego miasteczka a także Brześcia i jego Twierdzy urzekają realizmem. Działania wojenne rozdzieliły niestety dwoje zakochanych w sobie ludzi. Julia została po prawej stronie Buga (okupowanej przez armię rosyjską) a Stanisław po lewej (okupowanej przez armię niemiecką). Oboje jednak dążyli do tego, aby pomimo zamkniętej granicy mogli znów być razem. Czy im się udało?

Zapraszamy do przeczytania tej fascynującej historii, osadzonej w realiach ówczesnej Warszawy, Terespola, Brześcia  i samej Twierdzy oraz okolicznych miejscowości.

Książkę można jeszcze nabyć kontaktując się przez profil autorki na portalu Facebook.