Lepsza opieka dla chorych na raka. Bialska Onkologia uroczyście otwarta!

– Wizja i determinacja daje sukces – podkreślał podczas uroczystego otwarcia Bialskiej Onkologii dyrektor naszego szpitala Adam Chodziński. Dzięki wartej 63 miliony złotych inwestycji mieszkańcy naszego regionu są leczeni lepiej i w bardziej komfortowych warunkach.

Platforma Obywatelska zapowiada likwidacje szpitali, my chcemy je budować i rozwijać. Opinia marszałka Tomasza Grodzkiego o docelowej liczbie szpitali, niższej o 80 procent, niż dzisiaj, jest w Senacie odosobniona. Na szczęście – mówił senator Grzegorz Bierecki. – Gratuluje bialskiemu szpitalowi rozwoju i tego, że jest wciąż placówką dochodową. To buduje bezpieczeństwo mieszkańców regionu, którzy dzięki najnowszej inwestycji będą leczeni w znacznie lepszych warunkach – dodawał parlamentarzysta

Budowa Bialskiej Onkologii trwała dwa lata. Pierwsi pacjenci trafili do nowego budynku już w marcu br. Do dyspozycji chorych są 54 łóżka na Onkologii Klinicznej, 25 łóżek na Hematologii a także liczący 20 stanowisk Ośrodek Chemioterapii Jednego Dnia. Bialska Onkologia to także specjalistyczne poradnie i pracownie (m.in. endoskopowa czy rezonans magnetyczny) a w przyszłości powstanie tu bank tkanek czy pracownia PET.

W województwie lubelskim jest deficyt łóżek onkologicznych i onkologów. W Białej Podlaskiej tych łóżek było 12. Teraz pacjenci z naszego regionu nie będą musieli szukać pomocy w dużych ośrodkach, jak Warszawa czy Lublin – podkreślał  szef Bialskiej Onkologii dr Piotr Centkowski,

Poświęcenia nowego oddziału dokonał biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W uroczystości uczestniczyli senator Grzegorz Bierecki, poseł Dariusz Stefaniuk, wojewoda Lech Sprawka i jego zastępca Robert Gmitruczuk a także samorządowcy, z przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzym Szwajem na czele.

Przede wszystkim dziękuję wszystkim pracownikom bialskiego szpitala, którzy angażują się od wielu miesięcy w walkę z pandemią COVID-19. Wasza praca zasługuje na wielki podziw. Jestem też szczególnie wdzięczny lekarzom i pielęgniarkom z oddziału ginekologiczno-położniczego, którzy w tych niezwykle ciężkich warunkach odebrali kilka miesięcy temu poród mojego trzeciego dziecka – mówił poseł Dariusz Stefaniuk. – Ojcem powstania Bialskiej Onkologii jest poprzedni dyrektor placówki Dariusz Oleński, to on wpadł na pomysł stworzenia nowoczesnego oddziału dla chorych na nowotwory. Obecny dyrektor Adam Chodziński sprawnie i profesjonalnie dokończył to dzieło. Skorzysta na tym cały nasz region. 

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlaski.info