Prymas Tysiąclecia wyniesiony na ołtarze

Z udziałem najwyższych władz państwowych – prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu na czele z premierem i parlamentarzystów  – rozpoczęła się w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Liturgii przewodniczy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Eucharystię koncelebrują biskupi Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp Stanisławem Gądeckim, prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem oraz gospodarzem miejsca kard. Kazimierzem Nyczem, a także kapłani ze wszystkich diecezji w kraju. Są także duchowni z zagranicy, w tym. m.in metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz kard. Dominik Duka z Czech.W uroczystości beatyfikacyjnej bierze udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. Jest także lider PiS Jarosław Kaczyński, Południowe Podlasie reprezentuje senator Grzegorz Bierecki.

W mszy uczestniczą również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W czasie liturgii papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczyta wiernym biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Następnie zostaną odsłonięte portrety beatyfikacyjne nowych błogosławionych, które powstały na podstawie ich fotografii. Do ołtarza zostaną także procesyjnie przyniesione relikwie kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

– Prymas Stefan Wyszyński swoją niezłomną postawą dawał świadectwo tego, jacy jesteśmy my, Polacy; to wielka postać; żył w szczególnych, trudnych dla Kościoła w Polsce czasach i przetrwał, radził sobie z trudnościami zachowując wielką godność – powiedział przed mszą prezydent Andrzej Duda – To długo wyczekiwany i bardzo ważny dzień nie tylko dla polskiego Kościoła, ale przede wszystkim dla wiernych, a zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy pamiętają ks. prymasa Wyszyńskiego – dodał prezydent.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, tak długo oczekiwana, jest wielkim darem modlitwy. Od lat prosili o nią Boga  wierni z całego kraju. Modlili się o nią również mieszkańcy Południowego Podlasia zarówno przed naszą kodeńską Panią, jak i podczas pielgrzymek do Częstochowy.

Modlitwa o wyniesienie Wyszyńskiego na ołtarze była dołączana także do specjalnych obrazków pamiątkowych rozdawanych przy okazji przekazania częstochowskim ojcom paulinom, wotum narodu – specjalnej bursztynowo-brylantowej sukni zdobiącej Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Jednym z pomysłodawców tej inicjatywy był senator Grzegorz Bierecki, wykonawcą szaty dobrze znany na Południowym Podlasiu artysta Mariusz Drapikowski, którego sakralne dzieła można podziwiać m.in w Kodniu, a jednym z mecenasów Kasa Krajowa SKOK.