Wielkie wyróżnienie. Bialski dyrygent uhonorowany przez przewodniczącego Episkopatu Polski!

Wielkie wyróżnienie spotkało dobrze znanego w Białej Podlaskiej dyrygenta doktora Piotra Karwowskiego. Nasz wybitny muzyk został uhonorowany przez  przewodniczącego Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego nagrodą – ,,Srebrnej Piszczałki”.

Nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) „Srebrna Piszczałka”, to bardzo prestiżowy laur przyznawany za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Do tej pory otrzymały go takie muzyczne sławy jak: prof. Stefan Stuligrosz,  prof. dr hab. Jerzy Erdman, prof. Józef Świder , ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak, ks. dr Zbigniew Piasecki, ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber czy prof. dr hab. Paweł Łukaszewski. Ten ostatni, znakomity kompozytor, podczas uroczystości przedstawił sylwetkę tegorocznego laureata.

Uroczystość miała miejsce w Archikatedrze Warszawskiej, gdzie znajduje się grób błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przypomnijmy, że dr Piotr Karwowski to założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej
Schola Cantorum Misericordis Christi.

Choć urodził się  w Łukowie od lat związany jest z Białą Podlaską. W 1997 roku ukończył wyższe studia magisterskie w Instytucie Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na Wydziale Artystycznym. Następnie ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2000 r.). W 2008 r. uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1990-1997 – założył i prowadził Młodzieżowy Chór parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Od 1996 roku pełni funkcję organisty w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W latach 2004-2013 i od 2018 – do chwili obecnej wiceprezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Od 2001 roku jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej. W 2005 założył Scholę Gregoriańską a w 2006 roku powołał do istnienia Bractwo Różańcowe przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. W roku 2013 uhonorowany decyzją Rady Miasta tytułem “Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”, a w 2017 Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Panu doktorowi gratulujemy prestiżowego wyróżnienia.