Chciał zarobić, stracił 14 tysięcy. Oszuści wciąż atakują!

Ponad 14 tysięcy złotych stracił mieszkaniec gminy Zalesie. Mężczyzna myślał, że odbiera pieniądze zarobione na inwestycjach w kryptowalutę. Tak naprawdę wykonywał polecenia oszustów. A to nie mogło się skończyć dobrze. 

Do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec gminy Zalesie. Z jego relacji wynikało, że padł ofiarą oszustów. Dzień wcześniej skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna, który twierdził, że pomoże mu w odzyskaniu 50 tysięcy złotych, które pokrzywdzony rzekomo zarobił podczas handlu kryptowalutą. Z uwagi na to, że kilka lat wcześniej zgłaszający rzeczywiście inwestował w kryptowalutę, uwierzył rozmówcy.

Niestety działając za jego namową zainstalował na swoim komputerze program do zdalnego sterowania urządzeniem, który miał być niezbędny do odebrania gotówki. Podał też swoje dane osobowe oraz dane karty w tym numer CCV. Dodatkowo oszust namówił mężczyznę do wzięcia kredytu, z którego pieniądze miały leżeć na koncie, by wpłata zarobionych przez pokrzywdzonego 50 tysięcy nie okazała się podejrzana. Nieznajomy zaproponował też, że pomoże w zaciągnięciu przez pokrzywdzonego kredytu – informuje kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z policji w Białej Podlaskiej.

Mężczyzna zrobił wszystko, co chciał sympatyczny mężczyzna po drugiej stronie telefonicznej słuchawki. Przekazał również otrzymane z banku kody dotyczące zaciągniętego kredytu. Wtedy nieznajomy oświadczył, że wszystkie formalności zostały załatwione i wystarczy poczekać ma na przelew środków. Po kilku godzinach, kiedy oszukany swoje konto zauważył, że nie ma na nim żadnych dodatkowych środków, za to ktoś wypłacił w kilku transzach kwotę ponad 14 tysięcy złotych.

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Transakcje wykonujmy osobiście, nie przekazując haseł czy loginów do swoich kont. Jeżeli osoba podająca się za pracownika banku czy przedstawiciela firmy finansowej prosi o zainstalowanie programu służącego do zdalnej obsługi komputera czy wpisania danych konta należy się rozłączyć. Tylko zachowując czujność możemy uchronić się przed utratą swoich oszczędności – podkreśla kom. Salczyńska-Pyrchla.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. pixabay