Tak powinna wyglądać prawdziwa integracja. Litewska młodzież na wymianie w Roskoszy

W dniu 28 września 2021r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Z pomysłem w przyszłość”, finansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Brały w niej udział 24 osoby (po dziesięciu uczestników i dwóch opiekunów) z ECKiW oraz organizacji partnerskiej z Litwy.

W ciągu siedmiu dni wspólnych działań młodzież z dużym zaangażowaniem realizowała zaplanowane, różnorodne i intensywne działania, związane z przedsiębiorczością społeczną, umiejętnością współpracy w międzynarodowej grupie oraz nawiązywaniem dialogu międzykulturowego.

W dniu przyjazdu do ECKiW OHP w Roskoszy, 22 września 2021r. uczestnicy zostali przywitani przez Dyrektora i kadrę Centrum, zapoznali się z terenem ECKiW, poznali historię zespołu dworsko-parkowego w Roskoszy, przeanalizowali szczegółowo program i regulamin wymiany oraz zasady bezpieczeństwa. Wieczorem młodzież uczestniczyła w różnych grach i zabawach ewaluacji wstępnej, zapoznawczych i integracyjnych.

Podczas kolejnych dwóch dni uczestnicy zgłębiali główny temat projektu, którym jest pogłębianie praktycznej wiedzy i poszukiwanie pomysłów na samozatrudnienie oraz na podjęcie działalności w zakresie przedsiębiorczości społecznej. Po zajęciach integracyjnych i wspierających budowanie grupy odbyły się warsztaty z trenerem służące poznawaniu mocnych i słabych stron uczestników, ich predyspozycji i umiejętności. Następnie w tematykę przedsiębiorczości społecznej wprowadził młodzież  Pan Karol Szmytko, Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej Hortus. Gość w bardzo inspirujący sposób opowiedział o początkach funkcjonowania Spółdzielni, wsparciu, jakie oferuje osobom rozpoczynającym działalność społeczną, trudnościach, możliwościach działania spółdzielni socjalnej i planach rozwoju. Następnie uczestnicy omówili przeprowadzoną w czasie spotkań przygotowawczych diagnozę lokalnych potrzeb w wybranych grupach społecznych w Polsce i na Litwie. W tym czasie mieliśmy przyjemność gościć także Panią Agnieszkę Magdziarz-Orłowską, doradcę biznesowego ze Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”, które zajmuje się wspieraniem ekonomii społecznej w powiecie bialskim. Młodzież miała okazję dowiedzieć się wielu cennych informacji o tym, jak działają spółdzielnie socjalne, jakie wsparcie mogą otrzymać osoby, które zamierzają prowadzić działalność w sferze ekonomii społecznej, czym różni się tego typu forma działalności od przedsiębiorstw komercyjnych.

Uczestnicy projektu mogli również sami zobaczyć jak działa organizacja pożytku publicznego, udając się z wizytą do Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej, gdzie Kierownik jednostki – Andrzej Hojna opowiedział o bieżącej działalności i planach rozwoju Centrum. Młodzież odwiedziła poszczególne sekcje, rozmawiając z pracownikami i poznając ofertę rynkową organizacji. Po powrocie do Roskoszy młodzież zaprezentowała wcześniej przygotowane przykłady najciekawszych przedsiębiorstw społecznych z Polski i Litwy.

Wieczorami uczestnicy poznawali kulturę swoich krajów podczas wieczorków narodowych, gdzie przy wystąpieniach, prezentacjach, zabawach, muzyce i śpiewie pogłębiali znajomość swoich krajów, miło i zabawnie spędzając przy tym czas.

Zanim młodzież przystąpiła do realizacji najważniejszych zadań, spędziła czas na wyjeździe do Hołowna. Na miejscu przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego opowiedzieli o swoim pomyśle i funkcjonowaniu wioski tematycznej – „Kraina Rumianku”. Uczestnicy skorzystali z oferty Stowarzyszenia, biorąc udział w warsztatach malowania tradycyjnych wzorów ludowych na szkle i w grze terenowej „Wyprawa po skarb”. Młodzież miała także okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach kulturalnych:  bardzo interesującym koncercie grupy MoCarta w PSW w Białej Podlaskiej oraz koncercie „Od Opola do Sopotu”, który odbył się w ramach III Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

Po powrocie do Roskoszy młodzi ludzie z zapałem wzięli się do pracy nad własnymi pomysłami na przedsiębiorstwa społeczne, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością i chęcią pomocy najbardziej potrzebującym. Każdy z uczestników miał bardzo ciekawy pomysł na własne przedsiębiorstwo społeczne, po zapoznaniu się ze schematem modelu biznesowego i wysłuchaniu wskazówek jak opracować swój projekt przedsiębiorstwa, wyłonione zostały grupy pięcioosobowe, w których przyszli członkowie spółdzielni socjalnych intensywnie pracowali nad własnym pomysłem biznesowym. Zanim uczestnicy mieli okazję zaprezentować i omówić swoje przyszłe przedsiębiorstwa, przygotowali swoje wystąpienia, prezentację projektu i dotychczasowych działań, dekorację, poczęstunek i galerię zdjęć.

Owocem kilkudniowych działań było wymyślenie, utworzenie i opisanie własnego przedsiębiorstwa społecznego, które młodzież zaprezentowała podczas spotkania finałowego w poniedziałek, 27 września 2021r. Młodzież powitała przybyłych gości oraz ekspertów: Irenę Paszkiewicz z CIS w Białej Podlaskiej, Jerzego Bieleckiego – właściciela prężnie działającej na lokalnym, krajowym i zagranicznym rynku firmy JB Multimedia, Dorotę Sorbian-Przybysz – doradcę zawodowego z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej oraz Aleksandrę Astašovą – nauczyciela przedsiębiorczości w organizacji partnerskiej na Litwie. Następnie, po wprowadzeniu i przybliżeniu głównych założeń i działań projektowych uczestnicy rozpoczęli prezentacje swoich projektów spółdzielni socjalnych. Eksperci pozytywnie ocenili wszystkie pomysły, a wśród nich: Kawiarnię “Ju-Ir-Pa-Hu-Ma”, Zagrodę Smaków i Rumaków & Koci Kącik, Kawiarnię “Kawka z Książką” oraz restaurację Daimix, świadczącą usługi dostawy zamówień dronem.

Po zakończonym spotkaniu nastąpiła ewaluacja projektu i zaplanowanie ostatniej jego fazy.  Młodzież ze smutkiem i żalem rozstała się, obiecując sobie, że jeszcze się spotkają a nawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu i dzielącą ich odległość. Trzymamy kciuki za naszych młodych przedsiębiorców o wielkim sercu i bezgraniczej kreatywności!

Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi uczestników projektu po powrocie do swoich domów:

Dostając propozycję współtworzenia i uczestnictwa w projekcie z Litwą o ekonomi byłam pełna obaw czy nie będzie nudno, czy mi się to przyda. Stwierdziłam jednak, że to będzie kolejne nowe doświadczenie i od razu się zgodziłam. Już na spotkaniach organizacyjnych temat i propozycje zagadnień, które miały być poruszane na wymianie wydawały mi się bardzo ciekawe i w późniejszym czasie, tak jak liczyłam, tak się wydarzyło. Wszystko było bardzo, bardzo ciekawe. Po pierwszych godzinach przebywania z Litwinami bardzo się zżyliśmy, w każdej wolnej chwili integrowaliśmy się. Poprzez tematy, które były poruszane na wymianie bardzo dużo się nauczyłam. Wiem teraz, na czym polega otworzenie własnej spółdzielni/ inwestycji. Przez to, że odwiedzaliśmy niektóre z nich wiem jak one funkcjonują i na czym polega prowadzenie ich. Poprzez konsultacje z ekspertami wiemy, na co zwracać uwagę, gdy będziemy otwierać własną inwestycję. Dzięki takim wymianom mamy okazję się bardzo dużo nauczyć oraz poznać super ludzi, z którymi kontakt może pozostać na całe życie. Wielki ukłon w stronę naszych koordynatorów, którzy pomogli nam w opracowaniu i realizacji projektu. Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym projekcie.

Weronika

Bardzo mi się podobało to, że połączyliśmy nasze pomysły na przedsiębiorstwa społeczne z osobami z Litwy. Podobało mi się tez to, że się polubiliśmy oraz że nauczyliśmy się współpracy, bycia razem i tworzenia własnych przedsiębiorstw. Jestem bardzo zadowolony z projektu, bardzo dużo się nauczyłem, wyniosłem z niego. Mam nadzieję że uda nam się ten projekt kontynuować.

Mateusz

„Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny, że mogłem być uczestnikiem tego projektu i że mogłem Was poznać. Bardzo mi się spodobało. Dzięki za współpracę, za integrację, za rozmowy. Bardzo szkoda, że tak szybko przeleciał czas. Bardzo mi Was brakuje. Kocham Was.”

Daniel

Projekt „Z pomysłem w przyszłość” dostarczył mi niezliczoną ilość emocji. Najlepszą rzeczą, jaką było mi dane doznać podczas projektu to poznanie tych wszystkich osób a szczególnie Daniela, Wikę, Andrzeja i oczywiście panią Alę . Bardzo podobało mi się spotkanie z panią z Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, która wytłumaczyła nam jak pomagają innym ludziom oraz dała nam kilka cennych wskazówek dotyczących zakładania własnej działalności socjalnej np. gdzie najlepiej szukać wsparcia finansowego oraz gdzie dostać dotacje na wypłaty dla niepełnosprawnych pracowników. Podobały mi się również wieczorki polsko- litewskie, które pozwoliły mi poznać tamtejsze tradycje i kulturę. Po prezentacji kultur odbyło się polsko-litewskie karaoke, które baaardzo mi się podobało z tego względu, że mogłem poznać oraz spróbować piosenki w języku rosyjskim bądź litewskim, oczywiście nie zapominając o piosenkach polskich. W sobotę 25.09.2021r. odbył się wyjazd do Holowana do „Krainy Rumianku”. Tego wyjazdu nie zapomnę na długo z tego względu, że nauczyłem się malować na szkle oraz miałem okazję poznać działalność Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego oraz zwiedzić tamtejszą okolicę, jeżdżąc na wozie, który był ciągnięty przez pięknie pomalowany w kwiatki traktor. Bardzo podobały mi się też dwa koncerty, bardzo podobała mi się tematyka tych koncertów. Na sam koniec chciałbym się odnieść do tematyki projektu, czyli przedsiębiorczości. Myślę, że jest ona trafiana w punkt, ponieważ każdy ma marzenie, aby otworzyć własną firmę bądź działalność społeczną. Dobrym przykładem jest Caritas, który w piękny sposób pomaga ludziom, natomiast moim aktualnym marzeniem jest to, aby po ukończeniu szkoły otworzyć własną działalność, którą przedstawiłem razem z innymi uczestnikami projektu. Chodzi tu głównie o projekt, nad którym spędziliśmy bardzo dużo czasu (aż do 2 w nocy, ale to jest drobny szczegół, ponieważ liczy się efekt). Naszą działalność społeczną nazwaliśmy „Kawka z książką”. Jak sama nazwa mówi, będzie to kawiarnia wraz z biblioteką. Czemu jest to działalność społeczna? Dlatego, że mamy w planach zatrudniać osoby niepełnosprawne oraz będziemy sprzedawać książki a pieniądze ze sprzedaży przekażemy na zakup komputerów do pracy dla osób, które są niepełnosprawne i nie mogą pracować stacjonarnie. Biorąc pod uwagę całokształt tej wymiany mogę stwierdzić, iż była to najlepsza inicjatywa, w jakiej uczestniczyłem. LICZĘ NA KONTYNUACJE TEJ WYMIANY NA LITWIE (oczywiście innej opcji nie przyjmuje do wiadomości). Mam nadzieję, że jeszcze się zobaczę ze wszystkimi uczestnikami nie raz i nie dwa, a o wiele, wiele więcej, dlatego się nie żegnam. Kocham was wszystkich bardzo mocno. Całuje i do zobaczenia za niedługi czas  :))).

Maciej