Coraz więcej chorych na COVID-19 w bialskim szpitalu. Przejmujący apel marszałka Stawiarskiego

Już 97 ze 106 łóżek covidowych w bialskim szpitalu jest obecnie zajętych przez pacjentów. Do bialskiego szpitala trafia coraz więcej chorych z objawami koronawirusa.

– Na przyjęcia pacjentów z koronawirusem zaadaptowano cztery oddziały: obserwacyjno-zakaźny, rehabilitacji, kardiologii zachowawczej i ftyzjopulmonologiczny – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej Adam Chodziński. – Dzisiaj będziemy dyskutować na temat powiększenia tego obszaru o kolejne łóżka, które będą przeznaczone dla pacjentów covidowych. Nie chcemy też ograniczać miejsc do hospitalizacji dla pacjentów z innymi dolegliwościami, więc nie zwiększamy łóżek raptownie o 40, tylko robimy to małymi krokami. W tej chwili te cztery oddziały, które wymieniłem, są oddziałami stricte covidowymi. Jeżeli pacjent ma dolegliwości niecovidowe, jest przesuwany na przykład na łóżka internistyczne czy geriatryczne.

Jak informuje Radio Lublin dyrekcja szpitala, 85 procent hospitalizowanych na COVID-19 pacjentów to osoby niezaszczepione.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby w województwie lubelskim odnotowano 620 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To po raz kolejny najwyższy wynik w kraju.

Jak zapewniają przedstawiciele administracji, wojewoda lubelski na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną na terenie województwa lubelskiego i proporcjonalnie do wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 systematycznie rozwija w szpitalach bazę łóżek dla pacjentów zakażonych. Aktualnie na terenie województwa lubelskiego jest fizycznie dostępnych 651 łóżek na II poziomie (czyli dla pacjentów, dla których COVID-19 jest główną chorobą)

Przedwczoraj (11.10.2021) i wczoraj (12.10.2021) wojewoda lubelski podpisał kolejne polecenia, m.in. dotyczące szpitala w Szczebrzeszynie, WSS w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Rykach, SPSK1 w Lublinie – szpitala tymczasowego, na mocy których są rozwijane kolejne łóżka na II poziomie oraz łóżka respiratorowe. Wojewoda lubelski stara się zachować bufor bezpieczeństwa łóżek dla pacjentów zakażonych, równocześnie maksymalnie zabezpieczając łóżka dla pacjentów niezakażonych oraz wykorzystując bazę łóżek w szpitalu tymczasowym, gdzie są leczeni pacjenci w lżejszym stanie. Dzisiaj mają zostać podjęte kolejne decyzje.

Jednocześnie władze województwa apelują do mieszkańców o szczepienia przeciw koronawirusowi. Kilka dni temu osobisty apel wystosował marszałek Jarosław Stawiarski, który prosił mieszkańców naszego regionu o odpowiedzialność za zdrowie innych.